Enschedé, A. J. M. van Os en mr. C. W. D. Vrijland werden herkozen en jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland in ons bestuur werd benoemd. Daarna volgde de aanbieding in lang durig bruikleen aan de Kerkvoogden der Nederlands Hervorm de Kerk van het door onze vereniging aangekochte schilderij door Hendrick Corneliszoon van Vliet, voorstellende het inte rieur der Grote of St. Bavo Kerk. De voorzitter vertelde dat de gemeente-secretaris mr. H. E. Phaff ons op dit schilderij heeft geattendeerd, dat door aankoop voor Haarlem behouden kon worden en anders zeer waarschijnlijk naar het buitenland zou verdwijnen. 19 Leden werden door hem spontaan bereid ge vonden de helft van het benodigde bedrag bijeen te brengen, waarna de gemeente Haarlem en op advies van de Commissaris der Koningin het Comité voor de Zomerpostzegels ieder een kwart bijdroegen. Hij dankte mr. H. E. Phaff en de heer J. E. Eggink als vertegenwoordigers van genoemde instanties harte lijk voor hun steun. Hierna volgde een voordracht van de heer H. P. Baard over het kerkinterieur door Hendrick Corneliszoon van Vliet (1611 -1675) en diens plaats in het perspectief der kerkschildering. De heer Baard besprak het zojuist aangeboden schilderij tegen de achtergrond van de ontwikkeling van de schilderkunst van kerkinterieurs in de laatste vijf eeuwen. Hoewel de spreker zelf gaarne meer tijd aan zijn uiteenzettingen had willen geven was zijn gehoor toch bijzonder enthousiast over het gebodene. Onze jaarlijkse excursie vond plaats op 10 september met Alkmaar als doel. Op de heenreis werden de funderingen van het Slot te Egmond bezocht, waarna het gezelschap zich naar het stadhuis te Alkmaar begaf voor een hartelijke ontvangst ten gemeentehuize door de burgemeester. Het stadhuis werd be zichtigd en vervolgens de Grote of St. Laurenskerk, waar onze zustervereniging Oud-Alkmaar een bespeling op het grote en daarna op het kleine orgel aanbood. Gesterkt door een gezellige en goed verzorgde koffietafel in restaurant Victory trokken wij in groepen de stad in onder leiding van enkele leden van Oud- Alkmaar. Onze enthousiaste en ter zake zeer deskundige gidsen toonden ons veel bezienswaardigheden o.a. de Remonstrantse

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 11