109 gouden veld en in ieder vak een hamer, gelijk de man op de afbeelding gebruikt. De andere aquarel, die niet gedateerd is, maar klaarblijkelijk uit dezelfde tijd, heeft tot onderschrift 'Damast en hjnwaatma- gazijn van Hendrik Charles a Haarlem' en stelt een linnen winkel voor, tevens magazijn met vele kasten vol linnengoed. Een toonbank staat in het midden, waarvóór links drie klan ten. Rechts komt weer een man in een kamerjapon voor, ver moedelijk de eigenaar Hendrik Charles, wiens monogram H.Ch. ook onder de afbeelding tussen het onderschrift is geplaatst. De vrouw, die achter de toonbank de klanten bedient, is dan waar schijnlijk Gerritje Charles. Boven de voorstelling vinden wij allerlei attributen, die op het bedrijf betrekking hebben, rollen linnen, een glanshamer, een pakkist en het rad van een kalan dermolen. Beide dateringen boven de persen op de aquarel van 179b, te weten 1591 en 29 januari 1794, moeten een betekenis hebben gehad. Ze zijn waarschijnlijk belangrijke data voor het bedrijf geweest. Op de laatste datum is in geen der notariële proto collen een akte voor de firma of de familie Charles gevonden, maar het kan een onderhandse overeenkomst zijn geweest, waar bij men de zaken verdeelde, Hendrik over de linnenwinkel en Abraham over de pakkerij. Het jaartal 1591, geplaatst in het wapen van Haarlem, zou dan het jaar van de vestiging te Haarlem kunnen zijn, zoals dat in 1796 nog bekend was, hetzij uit overlevering, hetzij uit sedert dien helaas verloren gegane archieven van de zaak. Daar Anthony (Cornelissen) Charles 1 in 1654 getrouwd is, kan men aannemen, dat het zijn groot vader was, die in 1591 de zaak te Haarlem vestigde. Het zogenaamde portret van de stichter, dat thans nog in de zaak bewaard wordt, is echter beslist niet uit de 16de of 17de eeuw. Het stelt een man in een kamerjapon voor met een 18de eeuwse pruik. Het zal dus wel weer een der firmanten van 1796 zijn of hoogstens hun vader Anthony IV of grootvader Anthony III. Over blijft nog de verklaring van het wapen met de vogel op de gevelsteen. Daarvoor willen wij nagaan, of één der eigenaais

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 111