112 waarheen men mettertijd de perserij en pakkerij van het achter huis overbracht, terwijl een lintwinkel in Frankestraat 25 werd gedreven. De familie Charles had eveneens een linnenwinkel in Schagchelstraat 18 en de pakkerij in Frankestraat 27. De gevelsteen, voorstellend een linnenpakkerij, is dan ook naar het laatste perceel overgebracht, maar heeft vermoedelijk eerst in Schagchelstraat 18 gezeten in combinatie met de vogel van een vroegere eigenaar, de familie Snep. Uit de tijd van deze familie zou dus de gevelsteen afkomstig kunnen zijn en wel meer in het bijzonder uit c. 1730—1745, de tijd waarop de kostuums van de steen duiden. Men kan daarmede aannemen, dat ook reeds de familie Snep een pakkerij in haar huizen in de Schagchelstraat had. Toen C. Eekhout op 8 september 1881 de firma D. W. Rook- maaker 8c Zoon aanvaardde, had hij slechts drie werksters, die haar werk gemakkelijk afkonden. Men legde zich toen voor namelijk toe op het wassen en opnieuw opmaken van gebruikt tafelgoed. Door meer bekendheid aan het bedrijf te geven o.a. door het verspreiden van circulaires onder de oude families in ons land, die langzamerhand het bestaan van de oude, ge renommeerde zaak vergeten hadden, alsook door het in gebruik nemen van een nieuwe glansmachine ter vervanging van het oude systeem van bewerking, dat hoogst gevaarlijk voor het goed en een speciale kunst was, waartoe de nodige bekwame vaklieden ontbraken, gelukte het de wakkere, nieuwe eigenaar de zaak meer uit te breiden, zodat hij in 1888, zowel 's zomers als 's winters, met zeven a negen arbeiders kon doorwerken, die zich alleen met het opmaken bezig hielden, terwijl de aan zijn fabriek verbonden wasserij en natuurblekerij te Heemstede wer den gevestigd44). Wij willen hier niet nagaan, wat de opvolgers van Eekhout, de heren Van Dam, ter verdere ontwikkeling van hun bedrijf hebben verricht, maar er alleen op wijzen, dat thans het perso neel bestaat uit ca. 30 koppen en dat de reputatie, welke de fijnwasserij heden ten dage heeft op het gebied van het ver zorgen van tafelgoed zodanig is, dat deze oude Haarlemse firma

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 114