DE HAARLEMSE SCHUTTERSSTUKKEN III. Officieren van de Cluveniersdoelen, het doelengebouw verlatende Hendrick Gemtsz. Pot, circa 1630A) Het enige schutterstuk, dat door Hendrick Pot is geschilderd, stelt volgens oude toeschrijvingen voor de officieren van de Cluveniersdoelen, die in 1630 zijn 'afgegaan en dus zitting heb ben gehad van 1 mei 1627 tot 1 mei 1630. De schilder heeft deze groep vastgelegd, terwijl zij het doelen- gebouw langs de buitentrap naar de grote oefenplaats verlaat. Door het venster heen ziet men nog juist een gedeelte van één der schuttersstukken waarmede de wanden der grote zaal waten opgeluisterd. De situatie ter plaatse is heden ten dage nog vrijwel onver anderd en men herkent dan ook duidelijk het gebouw van de Cluveniersdoelen, thans bekend als de stadsdoelen, in de Gast huisstraat. De kolonel, kenbaar aan de oranje sjerp en de lange staf, waarop zijn linkerhand rust, is Pieter Jacobsz. Olycan, wiens gelaatstrekken ons vertrouwd zijn van de twee portretten die Frans Hals omstreeks 1639 van hem schilderde. Bij raadpleging van het 'Naamregister van de Heeren van de Regeering der Stad Haarlem' (1/33) blijkt, dat 1 ietet Olycan uitsluitend van 1627 tot 1630 kolonel van de Cluveniersdoelen is geweest. Hiermede staat dus vast dat de oude toeschrijving juist is. Op het schilderij zijn elf personen geheel of gedeeltelijk zicht baar. De vier figuren met hoeden op, die de kolonel omringen, zijn officieren blijkens hun plaats in de groep en de door hen gedragen pieken, spon tons genaamd. Ook de zesde figuut van links, die blootshoofds is, draagt een sponton en is dus een officier. Daarna volgt de als gebruikelijk zeer modieus geklede vaandrig en op de trap ontwaart men twee figuren met helle baarden, n.l. de man die achter de vaandrig de trap afdaalt en

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 119