118 de figuur met hoed bovenaan de trap, wiens rechterhand de hellebaard achter het vaandel omvat. De hellebaard was het wa pen van de sergeant. Deze beide figuren en de man, die zich uiterst rechts bevindt, zijn dus kennelijk sergeanten. De rij wordt gesloten door de doelenknecht, die juist de deur uitkomt. Wanneer wij de vraag trachten te beantwoorden wie ieder der voorgestelde schutters is, dan helpt de catalogus van het Frans Halsmuseum, waarin dit schilderij onder No. 239 is op genomen, ons slechts ten dele. Deze catalogus vermeldt, dat zijn afgebeeld de kolonel, de drie kapiteins, de drie luitenants, de drie vaandrigs en de doelenknecht en geeft gedeeltelijk fout hun namen in hierachieke volgorde. Andermaal blijkt evenwel de oplossing te vinden te zijn aan de hand van de Memorie uit 1692, waarin destijds burgemeeste- ren van Haarlem hebben vastgelegd, wie op de schuttersstukken zijn vereeuwigd. Deze Memorie vermeldt, dat op de Cluveniersdoelen een stuk hangt 'aan de andere zey van de ingang (in margine is geschre ven, 'nu tegen de zuydmuur tussen de schoorsteen en glaasen') zijnde de officieren van de Cluveniersdoelen 1627' voorstellende: 1. Pieter Maertensz. Oudewaagh, 2. Pieter jacobsz. Olycan, 3. Dirck Herculesz. Schatter, 4. Jonas Zegersz. de Jongh, 5. jan Willemsz. Beelt, 6. Florens Pietersz. van der Hoeff, 7. Salomon Colterman, 8. Nicolaes Olycan, 9. Jacob Buttinga, 10. Everswijn boven Buttinga, 11. de bediende. Deze volgorde is, gezien de plaats van de ons reeds bekende Pieter Jacobsz. Olycan, kennelijk van links naar rechts en men herkent thans ook Florens van der Hoeff, die 9 jaar later voor komt op het schuttersstuk van Frans Hals uit 1639 als zesde van rechts. Wanneer men nu het gedrukte 'Naamregister van de Heeren van de Regeering der Stad Haarlem' opslaat dan blijkt, dat van 1627 tot 1630 Pieter Olycan kolonel was, mr. Johan Damius fiscaal, Schatter, Oudewaagh en De Jongh kapiteins en Beelt, van der Hoeff alsmede Willem Buys luitenants. Van dit zevental ontbreken dus de fiscaal Damius en de luitenant Buys. Hiervoor is een gerede verklaring te geven.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 120