119 Beiden waren reeds afgebeeld, nd. Damius op het schuttersstuk van Hals uit 1627, eveneens als fiscaal van de Cluveniersdoelen, en Buys op het stuk van De Grebber van omstreeks 1624 als luitenant van de St. Jorisdoelen. Het honorarium van de schilder werd omgeslagen over de voorgestelde personen en het is te begrijpen, dat sommige schutterofficieren er onder die omstan digheden van afzagen zich na zo korte tijd opnieuw te laten schilderen. De vaandrigs komen in het gedrukte Naamregister niet voor, maar uit Ampzing2)wiens geschiedenis van Haarlem in 1628 verscheen, weten wij, dat in de aanvang van de periode mei 1627-mei 1630 als zodanig bij de Cluveniersdoelen in functie waren Loth Schout, Adriaen Matham en Pieter Ramp. Ook in de daaraan voorafgaande periode trad dit drietal als vaandrigs op en wij zien hen dan ook op Hals' schuttersstuk van 162/ in al hun zwierige statie afgebeeld. Het is buiten twijfel, dat de vaandrig met de opvallende kroeskop op het hier besproken schilderij van Pot niet één dei- drie bovengenoemden is. Eén van hen moet dus gedurende deze drie-jaarsperiode zijn vervangen wegens overlijden, vertrek naar elders of huwelijk. Als vaandrig plachten immers uitsluitend ongehuwde jongelieden op te treden. Nu vonden wij, dat Lotli Schout en Adriaen Matham zijn gehuwd te Haarlem in augustus 1630 resp. november 1632. Wij moeten dus aannemen, dat Pieter Ramp, die in 1660 te 's-Gravenhage overlijdt, wegens vertrek uit Haarlem vóór 1630 is vervangen door Salomon Col terman, die in de oude memorie uitdrukkelijk wordt genoemd als de op dit stuk afgebeelde vaandrig. In tegenstelling tot de beide andere vaandrigs, die drie jaren tevoren door Frans Hals waren geschilderd, zal hij zich gaarne hebben doen afbeelden, te eerder daar hij bij zijn huwelijk in november 1630 R.K. geworden niet voor een officiersfunctie bij de schutterij in aanmerking kwam. De R.K. Haarlemmers konden het immers hoogstens tot vaandrig brengen. Twee van de drie schutters, die de achterhoede van de stoet vormen, zijn met een hellebaard gewapend en dus onderoffi cieren. Ook de derde moet, gelijk reeds gezegd, blijkens zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 121