VRAAGTEKENS Het is al ongeveer dertig jaar geleden dat op een algemene ledenvergadering een der leden vroeg, of de tijd niet gekomen was de Vereniging 'Haerlem' maar op te heffen. Immers de ge schiedenis van Haarlem en omgeving was nu wel volledig be kend en zelfs tot in onderdelen uitgeplozen en het had daarom geen zin meer zich daar nog verder in te verdiepen. Het is gelukkig niet doorgegaan en de indrukwekkende serie van onze Jaarboeken is daar om te bewijzen dat Haarlem's historie nog allesbehalve tot in al zijn onderdelen bekend en doorvorst is. Zelfs een niet-historicus, die zich aan de studie van archivalia niet eens durft te wagen stuit zo nu en dan bij de lectuur van Ampzing, de Koning, Allan en wat er nog meer is op onopge helderde vraagpunten en onbewezen mededelingen. Het is daarom dat ik een paar van deze hier te berde wil brengen, in de hoop dat een onzer leden er meer van weet, of althans de weg kan wijzen om er beter achter te komen. 1. In het onvolprezen boek van dr. E. H. Krelage: Drie Eeuwen Bloembollenexport wordt in de inleiding ook gesproken over Carl Wilhelm, Markgraaf van Baden-Durlach, de stichter van Karlsruhe. Deze was een geestdriftig bloemenvereerder die er uitgebreide collecties van fraaie en zeldzame planten op na hield en daaraan grote bedragen spendeerde. Volgens Teichert (Geschichte der Ziergarten in Deutschland) zou hij in 1711, 1723 en 1729 in Haarlem, in een speciaal voor hem ingericht huis vertoefd hebben. Hij stond daar in geregeld contact met bollen- en boomkwekers en zou honderden soorten tulpen, hyacinthen, ranonkels, narcissen etc. en ook heesters en bomen voor zijn tuinen gekocht hebben. Krelage trekt dit verhaal in twijfel omdat er in de Haar lemse archieven geen spoor van te vinden is. En bovendien maakt G. Voorhelm Schneevoogt ook van dit verhaal melding (in 1807) maar voegt er sceptisch aan toe dat hij noch van zijn vader, nóch van zijn grootvader ooit iets van dien aard gehoord

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 128