HAARLEMS MONUMENTENZORG IN i96o De inventarisatie van het inwendige der oude bebouwing heeft ook dit jaar weer geleid tot de ontdekking van enkele gothische houten skeletten. Zo bleek het perceel Spaarne 45 over restanten van een dergelijke constructie te beschikken, ter wijl in het perceel Koningstraat 47 de aanwezigheid van een zeer licht, vooralsnog moeilijk te dateren houten skelet werd vastgesteld. De detaillering laat, veronderstellenderwijs, datering op het laatst van de zestiende eeuw toe, maar voor een latere datum zijn ook argumenten aan te voeren. De restauratie van de panden Gedempte Oude Gracht 41—43 kwam dit jaar gereed. Zij werden als kantoorruimten in gebruik genomen door de afdeling monumentenzorg en de onderaf deling onderhoud gebouwen van Openbare Werken, (leiding: Openbare Werken, afd. Monumentenzorg) Het eerste gedeelte van de restauratie van de Waalse Kerk, omvattende het herstel van de ramen, kwam gereed. Herstel van het inwendige van de kerkruimte, omvattende voorzienin gen aan wanden, gewelf, orgel en meubilair is in voorberei ding. De restauratie van het instrumentale gedeelte van het orgel is ter hand genomen. (Architect: Y. Kot;) De vensterharnassen waren bij een restauratie in de vorige eeuw in mergelsteen vernieuwd, met in de koppen maaswerk, dat niet op de oorsjrronkelijke vormen terugging. Aangezien mergel steen voor dit werk te zacht is, waren de montants ruim twee keer zo zwaar als normaal. De beglazing was voorts voorzien van een 'ornamentaal' patroon, waarin stukjes gekleurd glas. De spekblokjes in de dagkanten van de vensters waren tezelfder tijd, daar ze sterk verweerd waren, overgejrleisterd. De vensterharnassen werden thans vernieuwd in de oude vorm: slanke bakstenen montants en natuurstenen maaswerk in de kopjren naar het oorspronkelijke model. Aangezien zand steen niet meer gebruikt mag worden, is Muschelkalk toege-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 133