133 past, dat op den duur in kleur zandsteen nog het beste be nadert. De brugijzers, die door roest waren aangetast, werden door bronzen brugstaven vervangen. De beglazing werd in blank glas vernieuwd. De spekblokjes in de dagkanten werden op nieuw in Ledesteen vernieuwd. Het Broodkantoor van Pastoor A. A. Blommf.rt, een inpan dig woonhuisje uit het begin der 17de eeuw, sinds 1665 zetel van de bovengenoemde liefdadige instelling, vertoonde sinds lang tekenen van bouwvalligheid. Ofschoon het huisje slechts bereikbaar is door een gang tus sen de percelen 19 en 21 in de Lange Veerstraat, en derhalve aan weinigen bekend, moest het behoud toch van groot belang worden geacht, aangezien het vrijwel in ongerepte staat ver keerde en zodoende een zeldzaam gaaf specimen van 17de eeuwse architectuur vormde. De restauratie, die slechts het ver nieuwen van onderdelen omvatte, zonder wijziging in de vorm geving, werd zelfstandig uitgevoerd door het aannemingsbedrijf f. P. A. Nelissen N.V. De restauratie van het voormalige hoofdgebouw van de Com manderij van St. [an: Jansstraat 36, werd in dit jaar voltooid. Deze restauratie omvatte behalve de gevels voornamelijk twee 18de-eeuwse vertrekken met fraaie betimmeringen en stucpla- fonds, (waarvan één voorzien van geschilderde behangsels, ge signeerd en gedateerd J. Augustini, 1758), twee 18de-eeuwse trappenhuizen, waarvan één met gestukadoorde lichtkoepel, het andere met gebeeldhouwde balusters in Rococostijl, de gang op de beganegrond en enkele andere ruimten. Herstel van de in het vorige verslag genoemde beschildering bleek niet mogelijk: de resten waren te fragmentarisch bewaard. Het cas- settenplafond zelf is echter wel hersteld. (Architect: PI. van Kempen) De restauratie van Jansstraat 85 werd in dit jaar hervat, maar kon nog niet voltooid worden. Van de voorgevel werd het rech ter gedeelte, dat bouwvallig geworden was vernieuwd, waarbij de verschillen in steenformaat, ontstaan door latere wijzigingen van in oorsprong middeleeuws werk, nauwkeurig zijn gerespec-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 135