136 nieuwd. De oude stoep was verzakt, de treden waren gescheurd en versleten. (Architect: Y. Kok) Het niet op de (Rijks) Monumentenlijst geplaatste perceel Grote Markt 21, dat achter een eenvoudige klokgevel een go tisch houtskelet verborg, alsmede een fraaie zaal met betimme ring en stucplafond in Rococo-stijl wordt, wegens de onder komen staat waarin het zich bevond, geheel vernieuwd. Daarbij zal het herstelde gothische skelet in het zicht blijven, en zal de Rococo-zaal worden herplaatst. Aan de topgevel zijn enkele verfraaiingen aangebracht in de vorm van een fronton en een tweetal, uit Amsterdam afkomstige voluten. De deurpartij van het in 1958 gesloopte perceel Grote Hout straat 95 is bij deze herbouw in de voorgevel opgenomen. Ver melding verdient, dat de eigenaresse deze herbouw geheel uit eigen middelen en zonder subsidies bekostigt. (Architecten: R. Hirschig en G. J. Stap) In dit jaar kon worden begonnen met het herstel van de kas van het grote Müller-orgel in de Grote Kerk. Gebleken is, dat deze kas oorspronkelijk in levendige kleuren beschilderd was, terwijl rijkelijk verguldsel was toegepast. De hierbij gebezigde technieken waren opmerkelijk: voor het verfwerk kaseïnetem- pera, voor het goud een polimentvergnlding. Beide technieken zijn hier te lande in de negentiende-eeuw in onbruik geraakt, doch bezitten een bijzonder karakter van grote verfijning. Aan gezien alleen het blootleggen en herstellen van de oorspronke lijke verf en het herstel van het verguldsel in de oude techniek esthetisch en technisch verantwoord bleken, is deze restauratie opgedragen aan de in dit soort restauraties gespecialiseerde fir ma Hans Schubert te Karlstadt aan de Main. (Leiding: Open bare Werken, afd. Monumentenzorg) De zeer fraaie, in Rococo-stijl gestukadoorde gang van per ceel Spaarne 11, waarin een curieuze nis, kennelijk voor een staand horloge, is hersteld. (Architect: J. Smid Jr.). In totaal zijn in dit jaar zes restauraties gereed gekomen (vorig jaar vier)Een lichtelijk stijgende lijn lijkt waarneem baar; als de voortekenen ons niet bedriegen, zal deze stijging zich in het volgende jaar voortzetten.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 138