Mr. FERDINAND JOSEPHUS DANIEL THEYSE 3 maart 189619 januari 1960 De keuze van het proefschrift, waarop hij na volbrachte studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot doctor in de Rechts wetenschappen promoveerde op 13 juni 1919, bepaalde reeds dat Theyse niet in statische hokjes-geleerdheid zijn kennis en kunde zou verdoen: 'De Stijging van het Prijsniveau en de Poli tiek der Nederlandsche Bank tijdens de Oorlogsjaren' luidt de kloeke titel. Zijn bewegelijke geest vond later wel overvloedig voedsel in de drukke veelheid van problemen, klein en groot, die zich in een Arrondissement als Haarlem voordoet in de, door hem in 1920gekozen, advocatenpractijk. 'Zijn' kantoor daarwas hetwerk van zijn handen. Maar daarnaast en daarbij had hij lust en gaf hij tijd voor andere arbeid. Hij bezat voor dat alles de gaven: een kostelijk geheugen: het 'bene discernere' van de ware jurist; een natuurlijke welsprekendheid gepaard met de mogelijkheid om in eigen en vreemde taal de gedachten helder en kern achtig te formuleren; een strijdvaardigheid die nooit ten koste van den ander een goedkoop succes nastreefde; smaak voor de goede humor en de zwier die hij zowel in Cyrano de Bergerac als in Don Quichotte zo waardeerde dit alles en mèèr droeg hij uit op zijn levensweg en in zijn doen. Wij zien hem, sedert 1940, bij de functie van secretaris van de Bond van Bloembollenhandelaren in binnen- en buitenland op zeer bijzondere en eigen wijze de belangen van dat bedrijf ook tegenover lastige tegenstanders en betweters dienen. Vooral en speciaal na de oorlog trad hij op de voorgrond als bestuurs lid van verschillende Nederlandse en internationale organisaties op dat gebied, en trouwens ook op het terrein van de interna tionale handel in het algemeen. Veelal voorzitter, maar soms en elders bestuurder, steunt hij doel en streven ondermeer van de Bloemendaalse Schoolvereni-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 19