18 ging, de Middelbare Meisjesschool 't Kopje, het Haarlems Dia- conessenhuis, de 'Boaz Bank' (later: 'Nassau Bank') te Haarlem. Met zijn vurig Bloemendaals hart mocht hij op de bres staan tegen pogingen om delen van die Gemeente in te lijven bij een aangrenzende stad. Hij is in die tijd voorzitter geworden van 'Bloemendaals Bloei', en geruime tijd geeft hij leiding aan het Oranje Comité Bloemendaal. Nadat hij in de bezettingsjaren lid was geweest van 'Kindervoeding' (onder die leuze de na oorlogse genezing voorbereidende) is hij na de bevrijding voor zitter geweest van 'Volksherstel Bloemendaal'. En, zeker niet in de laatste plaats, blijve er aan herinnerd dat mr. 1 heyse zijn kerk getrouwelijk in bestuursfuncties heeft ge diend: hij was jarenlang lid van de Kerkeraad der Ned. Her vormde Kerk te Bloemendaal, en als zodanig ook enige jaren lid van het Provinciaal Kerkbestuur; daarna was hij lang voor zitter van het College van Kerkvoogden. Dit alles neemt niet weg dat wie hem gedenkt toch bovenal in dankbare herinnering houdt het waardig beeld van de Haar lemse advocaat, zeer gezien bij de ambtgenoten, en terecht zeer vertrouwd door wie, als organisatie of individu, zijn bijstand inriep, om raad of, als het niet anders kon, als vertegenwoor diger in de rechtsstrijd. Tot Kantonrechter-plaatsvervanger te worden benoemd is een eervolle onderscheiding, die ten deel valt aan meerdere ervaren juristen. Maar de Rechtbank droeg hem gedurende bijkans twintig jaren telkens weer op als 'voor zitter' van deskundigen haar voorlichting te geven in die vele moeilijke aangelegenheden die in het onteigeningsgeding zijn te beslissen; dat doet blijken dat hij, inderdaad en terecht, door de Rechtbank werd aangemerkt als de expert in optima forma, wiens objectief oordeel en woord gezag had. Wie, bij de toe lichting na het deskundigen-rapport, veelvuldig hem ter terecht zitting heeft bestookt, weet hoe slagvaardig en onvervaard hij in rustig voorgedragen improvisatie het weldoordachte stand punt voor een aandachtig gehoor dan nogmaals kon uiteen zetten. Mr. Theyse heeft, gedragen door het respect van de balie, lange jaren goede diensten verleend in het Bureau van Consul-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 20