ANTON H. J. MOLKENBOER 8 april 1872—9 maart 1960 Anton Molkenboer te Leeuwarden geboren, overleed te Haar lem. Zijn opleiding ontving hij op de Rijks Academie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam, studeerde te Parijs en New York. Exposeerde te Parijs in 1927, Rome 1928, Amsterdam 1933, Brussel 1933, Wereldtentoonstelling New York 1939, Den Haag 1940, Utrecht 1940. Was lid van de Algemene Katholieke Kunstenaars Vereniging. Zijn onderwerpen: Portret, voorts kerkelijke en wereldlijke mozaieken. Ontwierp de mozaieken voor de St. Antonius Abdij te Scheveningen. Maakte ook mozaieken voor het gebouw van de Rotterdamsche Lloyd te Den Haag. Ook wandschilderingen o.m. in het gebouw van de A.V.R.O.-kantoren, Keizersgr. 109 te Amsterdam. Verder „Zonne-mozaiek", in de hal van de Dalton H.B.S. te Den Haag, werken in kerken en openbare gebouwen in Ame rika en Frankrijk. Hij ontwierp mede monument: „De Prière et de Paix. La Fontaine Oecuménique Lumineuse". Een zijner laatste werken was een mozaiek voor de Sint Bavo Kathedraal te Haarlem. Herinneringen Anton Molkenboer stamde uit een kunstenaarsfamilie. Wanneer ik aan hem terugdenk, denk ik onmiddellijk aan zijn Vader, aan de vroegere directeur van de Rijks Normaal school voor Tekenonderwijzers, in een der torengebouwen van het Rijksmuseum te Amsterdam. Zijn broer, de portretschilder T. H. Molkenboer (1871—1920) beoefende mede de plateelschilderkunst. De „oude Molkenboer", zoals wij zijn Vader noemden, was de aestheticus en kunstzinnige paedagoog, wiens methode en serie wandplaten voor het tekenonderwijs als basis, wij a.h.w. ,van buiten kenden". Een gedegen leerstof, zeer belangrijk voor het kunstnijverheidsonderwijs. Anton daarentegen was de beoefenaar der kunstnijverheid, van de gebonden kunsten dus, waarvan met het gebrand-glas-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 27