Dr. JOHAN ANTON VAN DER BOOM 28 januari 1895—9 juli 1960 Met dr. A. van der Boom, zoals hij zich op kunstgebied noem de, is een strijdbare figuur heengegaan. Hij is op 9 juli I960 te Haarlem overleden. Van 1919 af is hij bij het onderwijs werkzaam geweest en van einde 1933 tot aan zijn dood was hij docent aan het Stedelijk gymnasium, het Gemeentelijk lyceum en aan de Gemeentelijke H.B.S.-A (thans Lourens Costerlyceum) Zijn lesgeven was doordrongen van zijn liefde voor en zijn grote kennis van de aesthetische vakken. Vele oud-leerlingen herinneren zich met dankbaarheid zijn vele extra-lessen in de Kunstgeschiedenis en het kon gebeuren, dat men dan onder zijn gehoor behalve de jeugd ook verschillende collegae aan trof, die zich deze ogenblikken van bezinning en kunstgenot niet gaarne lieten ontgaan. De Oudervereniging van de H.B.S.-A profiteerde verscheidene malen tijdens haar bijeenkomsten van de aanwezigheid van dr. Van der Boom. Hij luisterde dan de vergadering op door deze te doen delen in zijn schoonheidsontroering die hij had beleefd bij zijn studie en zijn kunstreizen en die zich weer meester van hem maakte bij het tonen en bespreken van reproducties en dia's. Meermalen verzamelde hij kunstobjecten in zijn expositie zaaltje aan de Raaks, waarvan alle klassen onder zijn leiding konden genieten en dat hij ook gaarne openstelde voor leer lingen van andere middelbare scholen. Zo richtte hij als leraar zijn onderwijs vooral op de ont plooiing van een kunstbescherming, die kon leiden tot inzicht in de belangrijkste culturele stromingen. Zijn onvermoeibare werklust openbaarde zich op talloze ge bieden. In 1940 promoveerde hij tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift over 'Enkele hoofdstukken uit de geschiedenis der monumentale glasschilderkunst'. Een nieuw werk over 'De kunst der Glazeniers in Europa (1100—1600)ligt

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 35