38 ventie en constructieve ideeën. Met soepele vasthoudendheid, nuchtere werkelijkheidszin en een vooruitziende visie streefde hij naar evenwicht tussen de commerciële, industriële, ethische en culturele belangen, die hij wilde dienen. Hij ging daarbij uit van een sterke en stabiele levensbeschouwing, die zich niet aan illusies overgaf, maar zich bepaalde tot het mogelijke en het bereikbare. Aanzienlijk was de rol, die hij gespeeld heeft bij het redden van het cultuurgoed, belichaamd in het dagblad 'De Tijd', toen dit in het begin der dertiger jaren in ernstige financiële moeilijkheden geraakte. De grote offers, die De Spaarnestad zich daarvoor heeft getroost, werden mede op zijn instigatie gebracht, jarenlang heeft hij met respect afdwingen de energie gevochten tegen de kwaal, die langzaam zijn werk kracht belemmerde en ondermijnde en tenslotte de oorzaak is geworden van zijn dood. Voor allen, die hem van nabij gekend hebben, was bij reeds lang een getekende, wiens ietwat droevige glimlach verried, dat zijn zin voor een bijzonder soort humor en zijn geestkracht hem effectiever staande hielden dan de medicijnen en het kuten, die hem werden voorgeschreven. Zijn devies: 'Ook het goede moet goed gedaan worden', dat hij zijn leven lang trouw is ge bleven, kan aangevuld worden met dat andere van werkelijke bescheidenheid en christelijke naastenliefde getuigende: 'Doe wel en zie niet om', want in stilte en zonder ophef heeft hij privé velen, die in nood of moeilijke omstandigheden verkeer den, aan zich verplicht. Zijn ogenschijnlijke koelheid en cor recte vormelijkheid maskeerden een gevoelig hart, dat zijn hel pen tot een zakelijke vanzelfsprekendheid wist te maken, zodat de geholpene zich nimmer bezwaard behoefde te voelen. Met zijn natuurlijke aanleg en intelligentie heeft hij gewoekerd, tot de dood hem riep. Zijn nagedachtenis en zijn voorbeeld mogen hen, die achterblijven, stimuleren tot navolgen. H. van Lams weerde

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 40