MARIE J. REBEL 15 november 1890—23 oktober 1960 Op 23 oktober 1960 is te Haarlem overleden Marie J. Rebel, oud adjunct-directrice van het Elisabeth's Gasthuis, al waar 'zij 22 jaar werkzaam is geweest. Mej. Marie J. Rebel werd 15 november 1890 te Vorden geboren, waar haar vader huisarts was. Later verhuisde het gezin naar Deventer, waar Marie de Meisjes H.B.S. afliep. Hierna behaalde zij de acten Middelbaar Engels A en B en daarna Frans A. Het onderwijs geven trok haar echter niet aan, daarom ver anderde zij van richting en ging als leerling-verpleegster naar het Burger Ziekenhuis te Amsterdam, waar zij later geruime tijd in de operatiekamer werkte. Na haar diploma's gehaald te hebben werd zij hoofdver pleegster bij prof. Polak Daniels te Groningen. In maart 1924 werd zij benoemd tot adjunct-directrice van het Elisabeth's Gasthuis te Haarlem, waar zij tot haar pensioe- nering werkzaam was, eerst onder directeur dr. L. C. Kers bergen, later in 1939 onder directeur dr. P. A. Heeres. Speciaal de opleiding van de jonge verpleegsters ging haar zeer ter harte en zij heeft deze tot een zeer hoog peil weten op te voeren. De oorlogstijd en de bezettingsjaren hebben het uiterste van haar krachten gevergd. De eisen, die toen zowel geestelijk als lichamelijk aan haar werden gesteld, hebben haar gestel ondermijnd. Verantwoorde lijk voor de voeding en verpleging van honderden mensen heeft zij zichzelf te kort gedaan. Talrijk zijn de onderduikers geweest die in het Gasthuis door haar hulp een veilige haven hebben gevonden, al liep zij zelf daarbij grote risico's. De belangstelling van Marie Rebel was veelzijdig. Zij was lid van verschillende vrouwenorganisaties, in het bestuur waar van zij een werkzaam aandeel had. Zo is zij o.a. presidente geweest van de Soroptimistclub Haar-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 47