51 zeggen zoals hij die zag, maar zijn toon was nooit kwetsend, nooit vernietigend, (hij heeft nooit een actrice vermoord, heeft 1 iijly Périn—Bouwmeester eens gezegd) altijd opbouwend en in de hoogste mate deskundig en betrouwbaar. Geheel rechts op de eerste rij stalles in de Haarlemse* Stadsschouwburg had Schuil zijn vaste plaats en hij sloeg uiterst zelden een voorstel ling over. Het is bekend, dat de uitvoerenden vlak voor het begin van de voorstelling de zaal plachten te verkennen en zodra zij Schuil zagen werd het gerapporteerd: Schuil is er, we zijn compleet. Ook het amateurtoneel hechtte de grootste waarde aan zijn oordeel, uiteraard ook in de eerste plaats om de opbouwende eigenschappen van zijn werk, mede ook omdat zijn critieken nimmer tot een sleur vervielen en altijd fris waren. Talrijke malen werden zijn diensten gevraagd als lid van een jmy, hij was (met dr. G. Noi.st I renité) mede-oprich ter van tie Haarlemsche 1 oneelclub, die hem later tot erelid maakte, een onderscheiding die hem ook van de zijde van de Letterlievende Vereniging J. J. Cremer te beurt viel. Voorts had hij een zeer werkzaam aandeel in de organisatie van de nog steeds bestaande schoolvoorstellingen; hij was vele jaren lid van de Commissie van Toezicht (thans gemeentelijke com missie voor Kunstzaken) voor de Stadsschouwburg, adviserend bestuurslid van de Stichting Bloemendaals Openluchttheater, bestuurslid van de afdeling Haarlem van het Nederlands To neelverbond, ook drie jaar hoofdbestuurslid van dit verbond en erelid van de Sociëteit Teisterbant. In 1959 droeg het gemeentebestuur van Haarlem de kunst schilder Kees Vf.rwey op zijn portret te schilderen ter plaat sing in de Stadsschouwburg. Het werd onder grote belangstel ling op 1 juni 1959 onthuld en was bedoeld als herdenking van het feit dat hij 40 jaar tevoren het initiatief nam tot de voorstellingen voor de schooljeugd. Van Schuil's jongensboeken, die in de herinnering van ontel bare ouderen en in de belangstelling van nog steeds vele jonge ren voortleven noem ik zonder volledig te zijn: Jan van Beek, De Katjangs, De A.F.C.'ers, De Artapappa's. Al deze boeken getuigden, in spanning en avontuur van de vitaliteit, de zin

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 53