61 DE GROOTE MOL Nauwelijks anderhalve maand nadat Slinck Jr de eigendom van de Groote Mol had verworven, erkent hij schuldig te zijn aan Frans Barents Cousebant een rente van 66,— per jaar (hoofdgeld 1100,—) en hij verbindt daarvoor zijn blekerij, waarvan Elias Voet de 'bruicker' is, die in 1634 als zodanig wordt opgevolgd door Frans Davits. Op 28 Maart 1635 blijkt Slinck andermaal een schuld te hebben aangegaan. Twee dagen tevoren had hij duizend Carolus-guldens geleend van de Edele Pieter Ramp, rentende 62 guldens, 10 stuivers 'sjaars, waar voor 'hij spetialicken heeft verbonden en verbint bij desen die gerechte helfte van twee garenbleijckerijen, genaemt die Mooi, leggende Inder banne van Aelbertsberge, daer bruyckers aff sijn Thobias Voet ende Jacob Wanten daer van de andere helft toebehoort Jacob Janszn. brouwer tot Itaerlem, Belent int ge heel ten Oosten die heerewegh (Bloemendaalseweg) ten suy- den ende westen die wildernisse, ende ten noorden die wegh van Joost Vergraft4)die voorsz. helft belast sijnde met sess- hondert carolus guldens hooftsomme (restant van de schuld van 1100,—) die Frans Barentsz Cousebant daer op te spreecken heeft'. Spoedig daarna gaat Slinck failliet en bij willig decreet 's Hofs van Holland wordt Pieter Ramp eigenaar van de Groo te Mol. De Oude Mol was inmiddels het eigendom geworden van Jacob Wanten. Al terstond was de verhouding tussen bei den weinig hartelijk. Een grensgeschil en een twist over water afvoer hielden de buurlieden verdeeld. Tenslotte werd acht maanden en twee dagen vóór het sluiten van de Vrede van Munster in 1648 tussen partijen overeenstemming bereikt. Pieter Ramp komt in 1660 in Den Haag te overlijden. Tot zijn enige erfgenamen had hij benoemd Andries Ramp, Heer van Rolland, en Joffr. Machtelt van Buytewechs, wonende te Leiden. Zij verkopen op 12 Januari 1661 aan Jacob Eliassen, askoper, wonende 'aen de Cruyspoort tot Haerlem': 'die gerechte helft van een garenbleeck genaemt de Moll, gelegen in den banne van Aelbertsberch daer Tobias Voet tegenwoordich op woont, groot int geheel omtrent off ruym een morge daer aff Jacob Wante de andere helft heeft

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 63