64 Markt, want als zuidelijke belending wordt opgegeven 'De Beeck het verlengde van de Brouwersvaart en de Raaks, over de Oude Groenmarkt, ten Zuiden van de Groote Kerk, en de Damstraat uitmondend in het Spaarne. Uit zijn eerste huwelijk met Trijntje Claes, die hem na een nauwelijks vierjarige echt verbintenis in 1661 door de dood ontviel, en in de Nieuwe Kerk te Haarlem werd begraven, had hij drie kinderen, die allen jong stierven. Op 3 Januari 1663 huwde hij, andermaal te Haarlem, met Susanna van Mollem (1634—1670), dochter van David van Mollem en Lucijntje Adriaens. Vier kinderen werden uit dit huwelijk geboren. Twee meisjes overleden op jeugdige leeftijd en werden in de Groote Kerk ter aarde be steld. Van de andere twee trouwde Maria later de Dordrechtse koopman Jeronimus Terwen, Elsje of Eletta werd te Haarlem de huisvrouw van Jacob de Clercq en na diens overlijden van Egbert 4 hesingh, uit welk huwelijk het nog bestaande geslacht Thesingh stamt3). Na dode zijner tweede echtgenote huwde Johannes van de Rijp voor de derde keer te Haarlem, op Augustus 16/1 met Judith ten Gate, uit Zwolle geboortig, die hem acht kinderen schonk, van wie slechts twee de vol wassen leeftijd bereikten; één, Catharina, huwde in 1698 Jaco bus de Vos. De ander, het veertiende kind, Christina geheten, werd op 30 Januari 1685 te Haarlem geboren in het door haar vader bewoonde huis aan de Groote Markt. Dit pand had Johannes van de Rijp op 14 Juni 1681, toen het nog maar nauwelijks 'onder de kap' was, gekocht van de weduwe van Abraham Casteleyn, 'stadtsdrucker en courantier hier binnen deser stadt'. Het huis lag aan de Noordzijde van de Groote Markt en kwam achter met een gang uit in de Schoutensteeg. Eén der aangrenzende percelen was het eigendom van Jan van Mollem. Toen Christina ruim elf jaar oud was, werd op 19 Augustus 1696 'het vijfentwintig Jarig eenzijn van Sr. Johannes van de Rijp Met Juffr. Judith ten Kate Heerlijk geviert'. Bij Isaac van der Vinne, boekverkoper in de Warmoesstraat, werd een voor die gelegenheid geschreven gedichtenbundel gedrukt, waarin het leven van de echtelieden wordt bezongen en het talrijk

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 66