66 gedreven door Gerrit en Cornelis Witsenburg. Eén der noord westelijk gelegen opstallen wordt tot een bescheiden zomer- optrekje vertimmerd. In de eerste jaren na 1710 blijft de water lozing door de belendende blekerij De Oude Mol van Govert Keetelaer een punt van wrijving. Als Blaaupot de copie ont vangt van het rapport met advies dat de blekers De Nijs, Voet, Eloolt en Malefijt ten verzoeke van Hoogheemraden van Rijn land daarover hebben opgesteld en uitgebracht, op 10 April 1715, bergt hij het bij zijn papieren met de aantekening er op: 'Copia van den waterlosing Dienstig als er rusie komt'. En die ruzie blijft niet uit. Een proces wordt aanhangig gemaakt. Als procureur van Blaaupot treedt op Matheus Stipel. De procu reur Abraham Oulry behartigt de belangen van Keetelaer. Bij het wisselen der conclusiën voor het Gerechte van Tetterode, Aelbertsberg ende Vogelesangh, weten beide partijen de zaak te traineren door ten dienende dage telkens uitstel te verzoe ken, met het verlenen waarvan men toen nog gemakkelijk was. Na enige tijd is men de kostbare strijd moede. Op 23 Februari 1718 komt er tussen partijen een accoord tot stand, waarin 'tot afsnijdinge van de swevende processen' is bepaald dat het con tract op 28 Februari 1648 tussen Pieter Ramp en Jacob Wanten gesloten (zie hieronder)'als nogh sal stand grijpen ende blij ven in sijn geheel', en voorts dat het rapport van 1715, boven vermeld, 'effect sorteeren sal'. Ongeveer anderhalf jaar later (7 Augustus 1719) overlijdt Keetelaer. Zijn erven verkopen de Oude Mol aan Blaaupot, zodat dan beide terreinen practisch weer in één hand verenigd zijn. De namen der beide bleken worden na 1710 niet juist meer gebruikt. De Groote Mol wordt bij abuis ook wel De Oude Mol geheten, en de Oude of Klijne Mol wordt in de stukken enige malen de Nieuwe Mol genoemd, hetgeen bij het archiefonderzoek weinig verhelderend heeft gewerkt. DE OUDE MOL Sinds Mei 1632 was, gelijk boven reeds is medegedeeld, de Oude of Klijne Mol het eigendom van Jacob Jansz. Van hem krijgt de landmeter Pieter Wils in 1637 opdracht om wel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 68