71 ten ijnde van de scheijsloot, van de booven gemelde bleeken, aan het spoelgat van de Hr. Govert Keetelaer, ende aan de- selvs seijde, is gelegt een nieuwe pomp (lees: duiker), ende welke pomp wij sustineeren, dat aldaar niet en behoord te leggen, maar dat de pomp die onder in de gront legt genoeg is, daarenboven dat de selve niet vermag of en behoord ge opend te werde, als ter tijd, wanneer int voorjaar de meer ge melde scheijsloot werd uitgeschooten ende anders niet; verders dat aan het ijnde van het soo genaamde mollegat dient gelegt te werde een steene beer of muur met een uyt gehoude hard steen van een voet wijt, opdat het water daar op koomen te vallen, moetende dezelve op soodanige hoogte gelegt werden, als het water ordinaris in de voors. sloot is staande, waarmeede wij vermeijnen, aan 't oogmerk ende de beveelen van welge melde Heere Hoogheemraaden te hebben voldaan Om een snellere doorstroming van zijn gietsloten met helder duinwater te bereiken, had Keetelaer buiten Blaaupot om, eerst het spoelwater van diens bleek belet om af te vloeien en vervolgens een nieuwe duiker doen maken, die het heldere water vlugger dan door Blaaupot gewenst van de Groote naar de Oude Mol deed stromen. De daardoor ontstane ruzie leidde tot een door Blaaupot aangespannen procedure. Hierin weet hij op 24 Juli 1717 een voor hem gunstige verklaring te produ ceren, afkomstig van Gerrit en Cornelis Witsenburg, die toen bij de herberg de Knip aan het einde van de Kleverlaan te Bloemendaal een blekerij exploiteerden. Tenslotte wordt in Februari 1718 tussen partijen een accoord gesloten, waarvan de inhoud hiervoor reeds in het kort is weergegeven. In de zomer van 1719 sterft Keetelaer ongehuwd te Haarlem. Behalve de Oude Mol laat hij twee huizen in de St. Ursulasteeg te Haar lem na, al welk onroerend goed in publieke veiling wordt ge bracht op 9 December 1719. Koper van de Oude Mol wordt op 17 Januari 1720 Nicolaas Blaaupot voor 2520,-.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 73