76 De Roomolen zou nog dertig jaar ruim bestaan voordat hij op 12 Februari 1775 'door een schrikkelijk onweer gerenueert werd11). In deze tijd van genoegelijke buitenrust werd op de buitens de nabijheid van een blekerij om de bijzonder hinderlijke geur die de verzamelde afvalstoffen verspreidden, weinig gewaardeerd. Zoals reeds vermeld, vloeide het overtollige duinwater van de Rijp (De Groote Mol) af naar De Oude Mol. De afvalstoffen van deze bleek kwamen terecht in de z.g. stinkerd, die een afvoer, de z.g. stinksloot, had met een heul of duiker onder de Heereweg (Bloemendaalseweg) door naar de sloot aan de oost kant langs die weg, welke sloot verder in verbinding stond met de wateren van de buitenplaats, thans Sparrenheuvel geheten, sinds 1739 het eigendom van Joan Scheerenberg, voornaam koopman en bankier te Amsterdam. Scheerenberg ervoer deze situatie terecht als een grote 'incommoditeytOp 25 November 1747 komt hij met Kops overeen, dat hij 'tot wegneeming van de stank, die door de voorschreeven waterlosinge in zijn ge melde plaats veroorzaakt werd, de voorgemelde heul onder de Weg leggende, ten zijnen kosten langst dezelve sloot in zijn Land zoude mogen verlangen, met een heul soo hoog en wijt, als die, welke onder de Heerewegh geleegen is'. Scheerenberg belooft het verlengstuk van deze duiker op zijn kosten te zu en schoonhouden en onderhouden om de waterafvoer te verzeke ren. Mocht te eniger tijd daarin een belemmering optreden, dan zou de oude toestand kunnen worden hersteld. In dit con tract wordt de blekerij van Kops voor het laatst aangeduid met 'De Mol'. Kort nadat Kops De Rijp in eigendom had verworven, had hij ruim veertig roeden duin ten zuiden van zijn P^ats in pacht verzocht en verkregen van de Gecommitteerde Raden der Staten van Holland en West-Friesland om daar op de reeds bestaande baan te kunnen vinken. Aan pacht kostte hem dit genoegen 24 schellingen. Voor de achttiende-eeuwer was vinken één van de grootste vermaken van het buiten-zijn, aan gezien hiervoor meer inzicht dan kracht en meer herseninspan ning dan lichaamsbeweging nodig was. Zo zeer toch was deze

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 78