77 sport een passie, dat in de eerste weken van October de beste vangtijd alle rechtzaken werden stopgezet, en dat de univer siteit van Leiden en het Athenaeum te Amsterdam 'vinke- vacantie' gaven, die pas in 1816 werd afgeschaft12). Hoewel Kops de aanleg op De Rijp bij gedeelten heeft doen wijzigen, is een plan tot volkomen reorganisatie van de tuinen en bossen niet onder zijn bewind tot uitvoering gekomen. Toen hij in Juni 1756 te Haarlem was overleden en zijn echtgenote twee jaar later in September, ging zijn ganse grondbezit in Bloemendaal over op zijn jongste zoon Philip, handelaar in damast en lijnwaad, in 1731 te Haarlem geboren. In eerste echt was Philip Kops gehuwd met Hester Barnaart, die hem vier kinderen schonk, van wie er drie jong stierven. Zijn tweede vrouw, Josina ten Cate, was de dochter van Isaac ten Cate, geboortig uit Almelo, groothandelaar in linnen en damast te Haarlem, en van Maria Malefijt13). Uit dit huwelijk werden drie zoons geboren. Zijn derde echtverbintenis met Susanna Maria Verhamme bleef kinderloos14). Met grote voortvarend heid heeft Philip Kops plannen doen uitwerken voor een nieu we aanleg op De Rijp. De Oude Mol is al enige jaren geen blekerij meer, een omstandigheid die maakt dat een aanmerke lijk groter terrein beschikbaar is voor tuin en park. Al was er dan in de tweede helft der eeuw een algemene zucht om meer tot de natuur terug te keren, van een aanleg in landschapsstijl - een stijl die in ons land stellig tot de 19de eeuw behoort- is op De Rijp dan nog geen sprake. Meer dan een halve eeuw later dan in Frankrijk worden de voorbeelden van Le-Nötre en zijn leerlingen hier nagevolgd, en zijn stijl werd pas in het midden der 18de eeuw in de Nederlanden overheersend. Als Kops op De Rijp dan ook een meer moderne aanleg wenst, geschiedt dat in Hollandse Le-Nótre-stijl. Bijna alle vroegere gietsloten van de Groote en de Oude Mol worden dichtgewor- pen. In de beneden-plaats wordt een S-vormig waterwerk ge graven, op enige afstand omzoomd door hagen van geschoren groen, die men op De Rijp bezigde tot afscheiding en inslui ting van tuingedeelten. In wat nu de noordwestelijke vallei is, ontstond een parterre. Koepels behoorden bij de stijl van Le-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 79