78 Nótre en ook op de De Rijp ontbrak een dergelijk bouwsel niet. Waar aan de Rijperweg nr. 15 op een duintop nu de villa 'De Berg' is gebouwd, liet Kops een koepel zetten in Chinese trant, met een toren weliswaar die veel gelijkenis vertoonde met die van een Hollands dorpskerkje. Het uitzicht zowel over de nieuwe aanleg als over het omringend land was er zeer ruim. Alles wat Chinees was, was omstreeks die tijd, vooral in Enge land, zeer in de mode. Wie voor Kops de tekeningen voor een nieuwe plaats ontwierp, is onbekend. In de loop van de tijd had Kops de ook door zijn vader reeds gebruikte vinkebaan op het gepachte duin laten ver vallen en op eigen grond een dergelijke baan opgericht. In verband met de nieuwe en uitgebreide aanleg van zijn buiten, was hij 'zedert van gedagte geworden' om de vervallen baan weer te doen herstellen, 'alsmeede omme agter deszelvs voorsz. Hofsteede nog eenige grond, ofschoon Extra ongelijk en berg- agtig, en dus niet dan met veel onkosten eenigszins in staat te stellen, met Kreupelhout te beplanten, of met Akers te be- zaijen'. Op 25 September 1765 vergunnen de Gecommitteerde Raden der Staten van Holland en West-Friesland hem op zijn verzoek nadat is ingewonnen het advies van de rentmeester generaal Willem Gerlings in erfpacht te mogen nemen 'de quantiteyt van Vijf mergen zeventig roeden gronds uit des graaffelijkheids Duijn of Wildernis, onder Aalbertsberg of Bioemendaal in Breederoode', zuidelijk aansluitend tegen De Rijp, voor twaalf gulden, vier schellingen 'sjaars. Een jaar later krijgt Kops' buurman, David van der Poorten, ruim drie mor gen duin in erfpacht, ten noorden grenzend aan het erfpachts duin van De Rijp15)De onderneming van Van der Poorten slaagt zeer wel en wordt later in het bekende rapport over Hollands Duinen uit 1798 met lof vermeld. Over de aanplant van Kops op zijn erfpachtsgronden wordt nergens meer gerept. Alles op De Rijp ademde de rustige vrolijkheid van mensen die door hard werken rijk geworden waren, en die, de waarde van het geld kennende, er waardig en goed van wisten te ge nieten. In 1772 krijgt Cornelis van Noorde, de chroniqueur met het penseel, zoals de directeur van Haarlems Frans Hals-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 80