80 museum hem noemt, van Kops opdracht De Rijp weer te geven in vogelperspectief. Van Noorde vervaardigt een zeer fraaie kaart, die zich nu in Bloemendaals gemeentebezit be vindt. Onder op die kaart schildert hij twee gezichten op het buiten: het linkse laat de S-vormige vijver zien, waarvan de groene graskanten naarstig door tuinlieden worden bijgehou den; op de achtergrond verheft zich op een duintop de Chinese tent. Rechts wordt het oog een blik gegund op het inrijhek van De Rijp, zoals dat ook nu nog aan de Bloemendaalseweg te zien is, afsluitend de met linden beplante oprijlaan, waar van er links en rechts van het hek nu nog een enkele over is. Aan het einde van de laan ligt, opgetrokken van rode bak steen, het herenhuis, rechts achter de bomen bevinden zich de dienstgebouwen, restanten van De Oude Mol. Een koets met vierspan komt de Saxenburgerlaan of Mollaan afrijden, aange blaft door een hond die in De Rijp achter het hek staat. Helaas is het legendum op de kaart volkomen onleesbaar ge worden en onherstelbaar bedorven doordat hulpvaardige doch ondeskundige handen hier en daar de letters en cijfers hebben pogen 'op te halen'. Op 2 December 1788 geeft Kops aan de Bloemendaalse tim merman-aannemer Lambert Rouwens, die sinds Juni 1785 mede-eigenaar was van het buitentje 'Bleek-en-Berg', opdracht tot het maken van 'een vierkante Coupel'. In Februari 1789 wordt met de bouw een aanvang gemaakt. Aan de hand van het door Rouwens minutieus bijgehouden kasboek16) zijn de kosten van alle mogelijke onderdelen van de koepel, die in De Rijp aan het einde van de Kleverlaan is verrezen, in totaal bedragende, met inbegrip van de kosten van al het bij werk, 1147,—, 14 stuivers en 14 penningen na te gaan. Niet alleen de prijzen van 'keniere' (scharnieren) en 'schuijf- luijke', houten delen, spijkers en schroeven, worden vermeld, maar ook die van de '8 gesnede kaptelc' 42,-) en van 'de faas op de koepel' 12,—)Wie de koepel ontworpen heeft? Rouwens noteert dat hij de bouw er van heeft aangenomen van 'de Heer Michielze per order de Heer Philip Kops.' Kops' neef, Willem Philip Kops, eigenaar van Wildhoef, laat in 1791

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 82