- 81 daar een koepel bouwen met twee balkons naar het ontwerp van Michiel Mouchel17). Of bedoelt Rouwens J. G. Michaelis, architect, voorganger van de Zochers, die onder Santpoort het buitentje Roosensteyn bewoonde? Kops die des zomers kwam genieten van de vrije lucht en zijn bloemen en vruchten kwam bewonderen, had deze dichte koepel doen bouwen om er, ge makkelijk gekleed in de japonse rok, zijn buren en vrienden uit de stad te ontvangen en te onthalen, en er zich bovendien te verlustigen over het fraaie uitzicht op Haarlem. Dicht moest de koepel zijn, want dat gaf beschutting bij onverwacht slecht weer en danhet theegoed en de glazen werden er opge borgen. Geheel vrij en onbelemmerd was dat uitzicht op Haar lem niet. Op de schuin tegenover De Rijp gelegen blekerij van de Weduwe Lammert Bijvoet, Agatha van Bemmel, 'agter de Tuyn aan de weg na Overveen', bevond zich 'zeekere Hooij- berg waardoor wierd verhindert het gezigt uit de Koepel'. Die hooiberg bevond zich daar waar nu hotel Rusthoek aan de Bloemendaalseweg staat, en is getekend op de bovenbedoelde kaart van Van Noorde. De zakenman Kops gaat praten met zijn overbuurvrouw, een zakenvrouw bij uitstek, en het resul taat van de gevoerde onderhandeling is voor beiden zeer be vredigend. Kops verkoopt in het laatst der tachtiger jaren aan de weduwe Bijvoet 'drie stukken weijland, geleegen aan de Kleeverlaan bij de knip, ende wel voor de modicque koopschat van agt honderd vijf en twintig guldens', edoch onder conditie dat de hooiberg op kosten van Kops terstond zal worden afge broken en dat op de jrlaats daarvan nimmer meer enig bouwsel zal verrijzen. De plaats waaraan hij zoveel ten koste heeft gelegd, is Kops zeer dierbaar geworden. In April 1779 had hij met zijn derde huisvrouw een mutueel testament gemaakt met nog een nadere dispositie in September 1781, maar daarin zijn buitenplaats geen bestemming gegeven. Krachtens de clausule reservatoir, in dat testament vervat, heeft hij op 6 Mei 1789 bij uiterste wil 'nadere ordre willen stellen op de possessie na Zijn over lijden van zijne Buijtenplaats Genaamd De Rijp en gelegen te Bloemendaal buyten Haarlem'. Hij had bepaald, dat zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 83