82 echtgenote, des verkiezende, na zijn dood De Rijp tegen taxatie uit zijn boedel zou kunnen overnemen. 'Inclineerde' zij daartoe niet, dan moest 'deselve Buitenplaats worden toe en aanbe- deeld aan Zijn Heer Comparants Oudste Soon Den WelEdele Heer Willem Philip Kops Philipsz.' Verkoos ook zijn oudste zoon het goed niet te bezitten, dan zou daarvoor zijn jongste zoon Isaac Kops in aanmerking komen, en tenslotte bij weige ring, na deze, zijn dochter Maria Susanna, gehuwd met Daniël Jean Fremeaux. Nog in December 1790 ondergaat het huis op De Rijp een kleine verbouwing. Ook werden toen van drie ramen drie openslaande glazen deuren gemaakt. Na in voorzienige liefde zoveel voorzorgen te hebben ge troffen, komt Kops' einde op 18 Juni 1791. Hij sterft op zijn geliefde De Rijp. De man die twee jaren tevoren voor hem aan de weg naar Bloemendaal een pronkkabinet bouwde, timmert voor 60,— ook zijn laatste woning: 'Een 3 duyms Eike Dood kist gemaakt met ijzere handvatte en schroeve met kopere koppe en de voering in dezelve voor het Lijk van de Heer Philip Kops'. Al spoedig na Kops heengaan bleek dat de familieverhou dingen minder gemakkelijk lagen, in het bijzonder waar het de toedeling van De Rijp betrof. 'Eenige differenten en ver schillende sustenuen' waren tussen de erven ontstaan, maar 'bij acte van conventie ten overstaan van Notaris Van Hom- righ te Amsterdam, zijn deze in het minlijke geschikt en uit den weg geruimd'. Nog ruim twee jaar bezit men de plaats in onverdeeldheid. Dan wordt aan Willem Philip Kops Philipsz. op 30 Mei 1795 toe- en aanbedeeld: 'Een Hofsteede genaamd de Rijp met deszelfs Heere Huisinge, Stallinge, en verdere ge- timmertens, gelegen in den banne van Aelbertsberg'. Van enige belangstelling voor het vaderlijk buiten is bij de nieuwe eigenaar niet gebleken. W. Ph. Kops, die sinds zijn tweede huwelijk met Hester Jacoba Vos te Utrecht woont, verkoopt reeds op 6 April 1797 De Rijp voor i18.000,- aan Pierre Irantjois Voute te Amsterdam. Deze was gehuwd met Marie Elisabeth le Clerc, uit welke echt vijf kinderen sproten. De

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 84