84 de dertiger jaren der 18de eeuw kwamen de eerste in Enge land. Ze bleven aanvankelijk heel zeldzaam. Linnaeus kreeg er een ten geschenke van de Stockholmse universiteit, de enige die hij in zijn leven te zien kreeg1»). Die beschrijving luidt als volgt: 'de Heerenhuizinge, tuinmanswoning koetshuis en stallin- ge, koepel (aan de Bloemendaalseweg)Chineesche tent (op het hoge duin), Vinkenhuis, moes en broeituinen, gronden bij de droogberg, Bosschen, Lanen, Kersen en andere Boomgaarden, goudviskom, Slingerbeek en Engel- sche plantsoenen, groot met elkander ruim eenentwintig morgen oude maat'. De Heer Backer was gehuwd met Jkvr. Arnoudina Maria Huygens, dochter van Jhr. Mr. Hendrik Huygens en van Anna Adriana Balde. Hij had bij haar drie dochters en één zoon, Hendrik Huyghens Backer. Het gezin Backer heeft De Rijp nimmer bewoond, doch het buiten telken jare 's zomers verhuurd. Zelf betrok het in de zomermaanden Sparrenheuvel, waar W. H. Backer op 23 Augustus 1847 stierf. Weer komt De Rijp in veiling, d.w.z. het huisperceel. De bijbehorende duinen en het daarin gelegen, nog bestaande buitentje Buiten-Rijp oi De Kleine Rijp, nu aan de Rijperweg te Bloemendaal, blijven familiebezit van de Backers. Eigenaresse van De Rijp wordt op 14 Augustus 1848 Johanna Constantia van der Waeyen Warin, voor 25.200,—. Zij woonde te Amsterdam op de Heerengracht bij de Utrechtsestraat, en overlijdt daar 11 Februari 1857. Haar erven, een twintig in getal onder wie leden van de geslachten Warin, Van Weede, Ortt, Van Harencarspel Eckhardt, Eek hout en Willekes Macdonald, verkopen op 1 Augustus van dat jaar De Rijp voor 30.000,— aan Cornelia Catharina Hodshon, douair. Mr. Willem Baron Röell van Hazerswoude, wonende te Amsterdam op de Keizersgracht bij het Molenpad. In de koopacte is o.nr. bepaald, dat de nieuwe eigenaresse de tuin baas in dienst moet houden, en dat de door deze in een pas gekapt bosgedeelte gepote aardappelen 'ten zijnen voordeele zullen komen, en door hem ter geschikter tijd zullen kunnen

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 86