85 gerooid worden'. Mevrouw Röell—Hodshon was een dochter van Albertus Hodshon en van Suzanna Sophia van der Hoop, na 1807 dame du palais van Koningin Hortense20). Haar vader was een broer van de aanvankelijk zeer gefortuneerde Cornelia Catharina Hodshon (1768—1829), die in 1794 op dracht gaf tot de bouw van het fraaie patriciërshuis, Spaarne 17 te Haarlem, thans zetel van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. Mevrouw Röell's oom, Adriaan van der Hoop, stichtte in de veertiger jaren der 19de eeuw onder Sant poort de buitenplaats: 'Spaarnberg' aan de Wüstelaan, waar tegenwoordig zijn ondergebracht de Witte Paters van Kardi naal Lavigerie 2 Van haar zeven kinderen was haar tweede dochter, Freule Sara Johanna Cornelia, gehuwd met de bovengenoemde Hendrik Huyghens Backer. Bij testament had zij deze dochter het recht toegekend om zich bij de scheiding harer nalatenschap te laten toedelen de hofstede De Rijp. Zij overleed op 20 November 1871 en op 31 Juli van het volgende jaar wordt haar boedel gescheiden. Mevrouw Huyghens Backer—Röell verkrijgt daar uit: 'De Heeren Hofstede, genaamd De Rijp, met derzelver heerenhuizing, stalling, koetshuis, tuinmanswoning, koepel en verdere getimmerten, mitsgaders moes- en broeituinen, boom gaard en verdere gronden, alles staande en gelegen boven Haarlem, aan den straatweg, nabij het Dorp Bloemendaal, op den hoek van de Mollaan'. In feite was toen de ganse Rijp weer in één hand verenigd. Niet door de eigenaresse met haar gezin wordt de plaats bewoond. Behalve van de moestuin en van de koepel aan de Bloemendaalseweg is huurder voor 1675,— per jaar, de Amsterdamse makelaar Henri Leonard Schaper Claus. Hij woonde in stad op de Keizersgracht 442, doch betrok 's zomers De Rijp. Als hij naar buiten reed, ge schiedde dit vaak per char-a-bancs, vulgo Jan-Pleizier, volge laden met Amsterdamse wezen. In Bloemendaal aangekomen, stapte de Heer Schaper Claus uit op De Rijp, doch liet zijn koetsier, die de bijnaam 'Piet Schaaf' droeg, doorrijden naar de koepel van Kalkman, het Pannekoekenhuisje, in het Bloe- mendaalse Bos. De weeskinderen vonden daar in de Koepel-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 87