87 dam geveild ten overstaan van notaris Mr. A. J. C. Jongejan. Het huis wordt, als gold het een grachtenhuis, aangeprezen als een 'dubbel heerenhuis'. Het hoogste bod werd uitgebracht door de makelaar Jan Jacob Frederik Frans Muller te Amster dam, namens Johanna Elisabeth Aletta Rijnbende, die voor 41.000,— eigenares werd. Zij was gehuwd met Jean Alstorphius von Hemert. Beiden woonden te Haarlem. Haar broeder S. M. W. Rijnbende bewoonde 'De Nagtegaal' te Overveen.het tegen woordige, tijdelijke raadhuis van Bloemendaal23)De Heer Von Hemert was directeur van de Duinwater en Amstel Hotel- Maatschappij te Amsterdam. Zijn oudste zuster was gehuwd met Mr. Willem van der Vliet, oprichter en directeur der Leidsche Waterleiding, en Vice-president van de Raad van Administratie der H.IJ.S.M. Zij bewoonden het Vogelenzangse 'Casa Nuova', nu een kindertehuis, aan de Bekslaan. Zijn zus ter Caroline Wilhelmina was getrouwd met Jacob Albrecht Insinger, wiens moeder een Borski was. Een en ander bracht mede, dat het echtpaar Von Hemert—Rijnbende in Kennemer- land wèl georiënteerd was. Terstond na aankoop van De Rijp lieten de Heer en Me vrouw Von Hemert plannen ontwerpen voor de bouw van een nieuw herenhuis. Het vriendelijke, in de Franse tijd door Voute, wit gepleisterde, pretentieloze landhuis met in het mid den de glazen voordeur, aan weerszijden drie hoge ramen, op de eerste verdieping zeven vensters, waarboven de kap met een dakkapel, werd in de eerste helft van 1893 ten gronde gewor pen. Op 1 Juli 1893 geven Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal te kennen, dat 'zij geene bedenkingen hebben tegen de uitvoering van de door den Heer J. von Hemert voorgenomen herbouw en dat mitsdien tot uitvoering kan worden overgegaan', mits echter nog aan een aantal eisen zou worden voldaan. Deze betroffen o.m. de zorg voor goed drink water en de aanleg van een riolering, waarbij pijnlijk nauw keurig moest worden gewaakt tegen vermenging van menage water en privaatstoffen, wellicht om het ontketenen van heil loze chemische reacties te voorkomen. '1 oen het huis, dat on miskenbaar een stadskarakter had, in het voorjaar van 1894

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 89