89 muur van de tuinbaaswoning en de stal, wrong zich vervol gens tussen het huis en de noordelijke duinrug door en zette zich met een scherpe bocht in noordelijke richting voort naar het Pannekoekenhuisje. In Maart 1901 koopt de Heer Stoop van de N.V. Bloemendaalsche Exploitatie-Maatschappij, geves tigd te Haarlem, de opvolgster van de N.V. De Toekomst, die het buiten Hartelust volkomen heeft verminkt, een groot ge deelte van de Mollaan, die in dat jaar nagenoeg opnieuw wordt aangelegd op de grond van de voormalige overplaats van 'Sparrenheuvel'. Het rechte gedeelte van de oude Mollaan, nu in De Rijp, dat vroeger 's zomers regelmatig werd besproeid waardoor de mooie mosbegroeiing ontstond, is, komende van het Pannekoekenhuisje, nog duidelijk te onderkennen. Door deze transactie kwam de ijskelder van Sparrenheuvel, reeds in 1775 genoemd, binnen de rasters van De Rijp te liggen. Op 14 April 1934 overleed op De Rijp Mevrouw W. B. Stoop—Van Deventer. Op 7 September van het daarop volgen de jaar stierf er de Heer Stoop, een man aan wie Bloemen- daal veel te danken heeft. De Rijp komt nu leeg te staan. Bij het uitbreken van de laatste wereldoorlog was het huis een toevluchtsoord voor de Haarlemse M.T.S. Het Nederlandse leger maakt er een kazerne van. Het wordt schoolgebouw7, ka zerne voor Duitse troepen en Canadese militairen, wier plaat sen worden ingenomen door N.S.B.-gezinnen. Inmiddels waren tussen de Erven Stoop, voor wie ten deze optrad de Heer J. W. Kramer te Bloemendaal, en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente Haarlem onderhandelingen geopend om tot verkoop en koop van De Rijp te geraken. Tenslotte kwam een overeenkomst tot stand, die leidde tot het transport van het buiten op 17 Juni 1949 aan de Diaconie, die er de stichting beoogt van een verzorgingshuis voor bejaarden. In het voorjaar van 1960 werd het ruim zes decenniën oude, tot een bouwval geworden huis, voor de laatste maal geschof feerd door een kort 'Oponthoud der Spartelnaakten'24)waar na totale afbraak volgde. Nunc spes est De bijzondere welwillendheid van Freule Schimmelpenninck

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 91