90 en de grote medewerking van de Heer O. L. van der Aa, con servator van het Iconographisch Bureau te 's-Gravenhage,' heb ben de reproductie mogelijk gemaakt van de op het kasteel Duivenvoorde (onder Voorschoten) aanwezige familiegroep Van de Rijp. 1 Aan de hand van de namen der geportretteerden die in 18de eeuws handschrift op de achterzijde van het ongesigneerde doek zijn aangebracht, en de leeftijd van enkelen hunner, zal ge poogd worden enigermate nauwkeurig het jaar vast te stellen waarin het schilderij is vervaardigd. De schilder heeft het gezin Van de Rijp afgebeeld in twee groepen: links Johannes van de Rijp, omringd door drie doch ters uit zijn tweede- en een zoon uit zijn derde huwelijk: Elsie (of Eletta), geb. 1666, tokkelend op de luit, Suzanna (1667- 1692) met opengeslagen muziekboek, Abraham (1673—1687), een ocarina naar de mond brengend, en Maria, geb 1665 Rechts Judith ten Gate, Van de Rijp's derde vrouw. Aan taai voeten Christina, spelend met een 'petit épagneul de salon, terwijl Catharina, in 1675 geboren, haar moeder een schaal, opgetast met 'deftige Fruiten', offreert. Ten aanzien van Christina luidt de aantekening in dorso: 'Kristina van de Rijp, huwde le Nicolaas Blaupot, 2e Lode- wijk de Bas'. Deze vermelding lijkt echter onjuist, althans nier toepasselijk op degene die is afgebeeld. Het echtpaar Van de Rijp-Ten Gate werden drie meisjes geboren die allen Christina werden genoemd, nl.: 1. geb. en overl. in 1672, enkele dagen oud; 2. geb. Oct. 1677, overl. Juni 1682; en 3. geb. 1685, gehuwd met le. Blaupot, 2e. De Bas. Welke Christina is nu geschilderd, sub 2 dan wel sub 3? Het wichtje is geconterfeit op, naar schatting, vier- a vijfjarige leeftijd. Zelfs al ware het schilderij vervaardigd kort vóór de dood van Abraham in 1687 op veertienjarige "leeftijd, hetgeen niet het geval kan zijn nu deze is weergegeven als jongen van acht a negen jaren, dan zou Christina (in 1685 geboren) nog maar amper twee jaar oud zijn geweest, hetgeen strijdt met de getaxeerde leeftijd van het afgebeelde kind.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 92