95 Deze gevelsteen, in I960 door de decoratieschilders J. C. Cramer Zoon in frisse kleuren opgeschilderd, vormt een pas send symbool voor de fijnwasserij van de N.V. D. W. Rook- maaker Sc Zoon, welke reeds ruim U/2 eeuw in dit pand en het daarbij aansluitend achterhuis, Schagchelstraat 18, gevestigd is. Immers het was in het jaar 1806, dat Dirk Wouter Rookmaaker sr. hierheen zijn linnenpakkerij overbracht, welk bedrijf, met de firmanaam, na het overlijden van Dirk Wouter Rookmaa ker jr. in 1881 door C. Eekhout werd aangekocht. Met hem sloot D. J. van Dam, de vader van de tegenwoordige directeur, de heer G. J. van Dam, die thans het bovenhuis van Schagchel straat 18 bewoont, op 8 februari 1909 een overeenkomst van vennootschap onder dezelfde naam, D. W. Rookmaaker Zoon. De nieuwe firmant woonde aanvankelijk boven in het perceel Frankestraat 25, dat men zich ondertussen ter uitbreiding van de zaak had verworven. Was tafelgoed de specialiteit van C. Eekhout geweest, D. J. van Dam bracht zijn ervaringen mede van een fijnwasserij, terwijl later, onder het bewind van de zoon, ook de huishoudwasserij een grote plaats zou innemen. In 1935 werd de N.V. Fijnwasserij D. W. Rookmaaker Zoon opgericht, waarvan vader en zoon Van Dam directeuren wer den, zodat op 26 juni 1960 een zilveren jubileum gevierd kon worden. F. Allan noemt in 18742) de firma D. W. Rookmaaker Zoon een algemeen gerenommeerde damast- en lijnwaadpak- kerij. Onder dit 'pakkerij' dient men te verstaan het glanzen, verven, persen en pakken der goederen. Het is een oud am bacht in Haarlem, want reeds in een Burgemeestersresolutie van 3 augustus 1579 wordt gevonden, dat twee kooplieden van 's Hertogenbosch zich borg stellen voor Stijntgen, weduwe van Adriaen van Empel van 's Hertogenbosch, thans wonende te Haarlem, wegens 80 stuks lijnwaad, die 'binnen oft ontrent Haerlem' gebleekt waren en binnen de stad door Stijntgen en haar volk en familie gevouwen en gepakt zouden worden. Op 28 augustus 1597 lezen wij, dat Huybrecht Lijsens en Jan van Overschelde voor Burgemeesteren hun eed als'packers'afleggen. Vóór 1817, zegt Allan verder, was de firma Rookmaaker

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 97