96 vooral een linnenpakkerij, die gedurende het tijdperk der Franse overheersing bloeide. Doch door de latere tijdsomstan digheden in min gunstige toestand geraakt, is zij veranderd in een damast- en lijnwaadpakkerij, 'welke tot de huidige dag in een bloeienden toestand verkeert'. Toenmaals, in 1874, was eigenaar Jan Rookmaaker, geboren te Haarlem op 21 december 1803. Hij was de zoon van Dirk Wouter sr. en de vader van Dirk Wouter jr. Hij noemde zich fabrikant en woonde Schagchelstraat, wijk III 754s)d.i. Schag- chelstraat 18. Na zijn overlijden op 18 januari 1876 hebben zijn kinderen, gesproten uit zijn huwelijk met Julie Elisabeth Jo hanna de Waal, te weten Dirk Wouter, fabrikant, Jacobus, boekhandelaar, en Johanna Pieternella, zijn nalatenschap ver deeld op 14 juli 18764), waarbij huis en erf in de Schagchel straat met pakhuis aan de eerste werden toebedeeld, die blijk baar reeds met zijn vader geassocieerd was geweest. De oude Dirk Wouter Rookmaaker, die volgens het Bevol kingsregister van 1849 nog bij zijn zoon Jan in de Schagchel straat inwoonde, zij het toen 'zonder beroep', overleed op 10 december 1850. In het Volkstellingsregister van 1839 wordt de familie op hetzelfde adres vermeld en in 1829 woont D. W. Rookmaker sr. aldaar met zijn echtgenote Maria Vereeken (over leden in 1838) en zijn zoon Jan Rookmaker. Dirk Wouter, ge boren in Arnhem en dan 58 jaar oud, noemt zich lijnwaad pakker en twijnder, zijn zoon Jan, oud 25 jaar, fabrikant. Op gemerkt dient te worden, dat in deze registers de familienaam met één a wordt gespeld. In de verschillende hierna te noemen akten vinden wij afwisselend Rookmaaker en Rookmaker. De spelling der namen stond immers vóór de invoering van de Burgerlijke Stand in 1811 niet vast en ook daarna heeft het nog lang geduurd, voordat men hierin enige consequentie be trachtte. Dirk Wouter Rookmaaker was dus afkomstig uit Arnhem. Op 3 februari 1793 staan hij, jongeman van Arnhem, dan wonende te 's Gravenhage, en zijn bruid Maria Vereeken, jonge- dochter van Haarlem, wonende in de Gierstraat, ingeschreven in het Ondertrouwboek der Hervormde gemeente te Haarlem,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 98