97 met betoog op Bennebroek, waar zij, blijkens de kanttekening, op 17 februari d.a.v. in het huwelijk traden. Spoedig daarna heeft hij zich blijkbaar te Haarlem gevestigd, want op 29 augus tus 1793 transporteerde Hendrik O vink, weduwnaar van Chris tina Koch, aan hem een huis en erf in de Kromme Elleboog steeg, uitkomende in de Zijlstraat, waarin een lijnwaadpakkerij werd 'geëxerceerd', met een pakhuis daarachter in de Peper straat, voor 2000,—5)Allan spreekt van de firma Ovink en Rookmaaker, dus misschien was Dirk Wouter al eerder met Ovink geassocieerd en is hij na de aankoop van het huis in 1793 alleen-eigenaar geworden. Hendrik Ovink had zelf deze lijnwaadpakkerij op 24 april 1766 voor 1200,- gekocht van Henrick van Mehen, zoon van Maria van Aalst, weduwe van Govert van Mehen6)Op 25 november 1745 vinden wij bij notaris F. J. Gallé7) een overeenkomst tussen Maria van Aalst, weduwe van Govert van Mehen, en haar zoon Hendrick, waar bij zij, met aanvang van 1 januari 1746, hem de lijnwaadpak kerij in eigendom afstaat, die door haar 'geëxerceerd' werd, op voorwaarde, dat zij vrije woning zal hebben in het huis in de Kromme Elleboogsteeg, waarin zij nu woont en waarin de pak- kerij wordt uitgeoefend. Hij is verplicht het huis en de gereed schappen, tot de pakkerij behorend, te onderhouden, belastin gen te betalen, enz. en haar bovendien de kost te geven en een wekelijks bedrag van 4,— uit te keren. Na haar overlijden zullen het huis en de gereedschappen mede zijn eigendom wor den. Dit laatste gebeurde bij scheiding van haar nalatenschap op 7 juli 17528), nadat zij op 13 mei van dat jaar uit dit leven was heengegaan. Het was dus een reeds lang bestaande zaak, welke Dirk Wouter Rookmaaker in 1793 overnam en daar in de Kromme Elleboogsteeg dreef tot 1806, toen hij op 15 oktober in een openbare veiling, gehouden in het logement "t Gulden Vlies' (op de Grote Markt), een huis kocht aan de westzijde van de Schagchelstraat met achterhuis en pakhuis in de Frankestraat, alles behorende tot de insolvente boedel van Gerritje, Abraham en Hendrick Charles, voor 5075,9)Kort hierna, 3 december 1806, verkocht hij het perceel in de Kromme Elleboogsteeg (met

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1960 | | pagina 99