107 Meerdere goede en slechte winkelpuien zijn in de oude stad te vinden. Men bezie ze met een critisch oog. Een steeds groter rol speelt de reclame in het stadsbeeld, zowel de niet verlichte, als de verlichte, meestal neonrecla me. Wat de eerste betreft, wordt maar zelden een kunstzinnig peil bereikt, dat ook maar enigszins dat der fraaie uithangbor den van weleer kan benaderen. In de techniek van de lichtreclame wordt men steeds vin dingrijker. Door aan- en uitflitsen en contrasterende kleuren wordt getracht het publiek te boeien. Soms wordt daarmede 's avonds wel een zekere feestelijkheid bereikt, zoals bijv. op het Houtplein en ook wel op de Grote markt. Het is te be treuren dat de reclame in de stad nog maar zelden het ar beidsveld van werkelijke kunstenaars is en ook dat bij het aan brengen van reclame op een nieuw of verbouwd pand veel te weinig overleg met de betrokken architect wordt gepleegd. Wat de schaalvergroting betreft waarover reeds een op merking werd gemaakt, kan gezegd worden, dat deze zich reeds in de loop van de zeventiende eeuw begint aan te kon digen. In de achttiende eeuw gaat zij zich onder invloed van de Franse Lodewijkstijlen duidelijker ontwikkelen. Men wens te grote ramen, ruimere en voornamere toegangen. In menige gevel werden de kruiskozijnen vervangen door schuiframen met groter glasoppervlak, echter gelukkig nog met roede verdeling. Ook worden de panden breder en hoger gebouwd. De gevelbekroningen nemen een meer horizontale vorm aan. In de klassicistische periode en gedurende de nabloei daarvan zette zich dat proces voort. De ruiten der ramen worden weer groter. Bijzonder mooie voorbeelden zijn o.a. te vinden langs de Nieuwe Gracht. Helaas is echter ook hier verminking door verbouwing niet uitgebleven. Langs de Gedempte Oude Gracht, de Jans- en de Kruis straten kan men de contrasten veroorzaakt door de geschetste schaalvergroting duidelijk waarnemen. Aan de Nassaulaan vormt het grote, lompe gebouw van de Spaarnestad een sterke tegenstelling in de omgeving. Ook een typisch voorbeeld van schaalvergroting geven de

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 109