109 zelfsprekend. Toch komt door gebrek aan bouwgrond en daar uit voortvloeiende hoge grondprijzen in ons land een tendens tot uiting om de hoge gebouwen te dicht op elkaar te plaatsen, waartegen niet genoeg gewaarschuwd kan worden. De laatste voorwaarde houdt terecht in, dat voor het hoge gebouw de in alle opzichten beste uit de diverse mogelijke vor men gekozen dient te worden. In Haarlem is helaas tegen deze voorwaarden reeds ernstig gezondigd. In de oude stad detoneren twee hoge gebouwen vanVroomenDreesmann. Hetpandaanhet Spaarneontneemt vanaf het zuiden gezien op hinderlijke wijze de kijk op de Grote kerk. Vanaf de oostelijke kade van het Spaarne ziet men dit magazijngebouw storend boven de contour van de be bouwing uitsteken. Bovendien is de architectuur van het ge bouw lomp en grof. (zie de knappe tekening, afgebeeld in dit jaarboek). Van het noordwesten gezien zou het hoge waren huis aan het Verwulft een nog wel aanvaardbare afsluiting van het straatbeeld geweest kunnen zijn, ware het niet dat de architectuur een opeenstapeling van bouwmassa's vertoont, welke allerminst een harmonisch geheel vormen. De architec tonisch onverzorgde oostkant van het gebouw steekt storend boven de bebouwing uit. De zuidelijke achterkant is nog slechter en bederft de inkijk in de Grote Houtstraat, gezien vanuit het zuiden. Hieruit blijkt wel dat de architectuur van een hoog gebouw, dat van zoveel kanten duidelijk zichtbaar een dominant vormt, in verband met zijn omgeving uitermate verzorgd moet zijn. Gelukkig is er in de binnenstad ook een goed voorbeeld van een nieuw hoog gebouw te vinden, nl. de uitbreiding van de drukkerij van Joh. Enschedé en Zn. aan de Bakenessergracht. Door de bijzonder goed overwogen vorm en afwerking deto neert dit gebouw niet alleen niet in de omgeving, maar vormt in dit oude stadsgedeelte een in schaal goed getroffen modern accent. De plaatsing van een torenflat in het Zuiderhoutpark is in beginsel wel toe te juichen als dominant tussen de indivi duele villa's. Het is echter merkbaar dat bij de oorspronkelijke aanleg van het Zuiderhoutpark niet op situering van een der-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 111