1 118 Volkertsz. Coornhert, secretaris der stad Haarlem, als gevolmachtigden van de bisschop Nicolaas van Nyeuwe- lande, aan Claes IJsbrantsz. Huydecooper voor 770 Kar. gld. overdragen 13 het huis en erf met steeg en poort daarbe- zijden, genaamd 'de Bellaert' in de Kruisstraat. Het volgende transport van 'de Bellaert' wordt gevonden op 31 december 1580 14, wanneer Jacob Isbrantsz., schepen van Haarlem, en Anna Isbrantsdr., zijn zuster, erfgenamen van hun broeder, Claes Isbrantsz. Huydecoper, met de erven van Margriet Jansdr., die de echtgenote van genoem de Claes Isbrantsz. was geweest, aan Cornelis Cornelisz. van Heemstede voor 1420 Kar. gld. verkopen een huizinge en erf, genaamd 'de Bellaert' in de Kruisstraat over het Heilige Geesthuis. Als voorwaarde wordt gesteld, dat Cornelis Cornelisz. 'het pannen dack van de camere over de plaetse aen de zijde van Claes Heynricxs te verde vuytsteeckende' zal moeten intrekken, opdat 'de osingdrop nyet en valt op des voors. Claes Heynricxs erve', maar in de goot op de muur tussen beide huizen. Achter 'de Bellaert' strekt zich nog altijd het erf van de 'bisschopshuyzinge eertijts' uit. 'De Bellaert' is nu reeds wat meer gelokaliseerd, nl. tegen over het Heilige Geesthuis, d.i. het gesticht op de hoek van de Krocht, dat later Weeshuis is geworden en in 1768 afgebroken. Op het vrijgekomen terrein is in 1769 het Hofje van Oorschot gebouwd. In 1590, wanneer 'de Bellaert' weer op 31 december ge transporteerd wordt15, blijkt het een herberg te zijn, want als verkopers worden genoemd de kinderen en erfgenamen van Cornelis Cornelisz. Snijder, 'waerdt in den Bellaert'. De huizinge en erf, van ouds genaamd 'de Bellaert' wordt dan gekocht door Cornelis Cornelisz. Coper voor 2800 Kar. gld. en belast met een hypotheek van f 400, die de verkopers daar op behouden ten laste van de koper. Op 15 juli 1593 vestigt Cornelis Cornelisz. Coper nog een hypotheek van f 500 op het huis 'de Bellaert', waarin hij blij kens de inschrijving in het Belastboek 16 zelf woont. Zijn bezit breidt hij uit in 1595, wanneer hij op 3 februari 17 van Mr.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 120