120 in de 'aenmaeck van de Clever landen'. De akte van 1627 wijst er op, dat deze klacht reeds eerder naar voren was ge bracht, want dan laten Cornelis Gerritsz. Quaeckel en joffr. Machteld van Leeuwen verklaren, dat Quaeckel en Coussaert destijds het land van het Huis ter Kleef, dat zij van de heer van Brederode in huur hadden genomen, zeer verbeterd hadden, doordat zij de sloot benoorden de Klever laan, 'die altemael toegegroeyt was', hadden 'doen opschieten en opgraven van de Delff aff tot den ingang van den huyse van Kleef toe'. Verder hadden zij 'doen afkarren het meren deel van de crochte beoosten het doelhoff' en 'tot slants oirbaer in het lage landt gebrocht'. Cornelis Quakel oefende dus het boerenbedrijf uit aan de noordzijde van de stad. Het is ook daar, dat de bezittingen van de familie Quakel gevonden worden. Zelfs kreeg een laan daar de naam van 'Quaeckelslaen'. In een akte van 13 oktober 1644 23 vergunt Cornelis Quaeckel (de zoon), in woner van Haarlem en eigenaar van zekere laan, geheten 'Quaeckelslaen' buiten de Kruispoort gelegen aan de west zijde van de Kruisweg, aan Jan Pietersz. Casteleyn, komenijshouder, die een huis en tuin bezat aan de westzijde van de Kruisweg op de noordhoek van genoemde laan, twee vrije uitgangen in die laan. Ook aan de Jansweg buiten de Janspoort bezat Cornelis Quakel land blijkens het Ver pondingskohier van 1628 voor de buitenkwartieren en ook daar komt later (1684) een 'Quaeckelslaen' voor, die niet anders is dan de tegenwoordige Baljuwslaan 24. Of Cornelis Gerritsz. Quaeckel 'de Bellaert' ook als her berg heeft aangehouden, is niet gevonden, maar wel, dat dit bedrijf de familie Quaeckel niet vreemd was. Zij zijn nl. ook eigenaars geweest van de bekende herberg 'de Guide Druyf' op de hoek van de Grote Markt en de Koningstraat, waar nu een wijnhandel die naam voert. Op 18 december 1632 ver huren Cornelis Abrahamsz. van Hooven en Cornelis en Jan Quakel, de laatste twee voor hun moeder Trijntje Cornelisdr., weduwe van Cornelis Gerritsz. Quakel, de 'huizinge en herberge van 'den Vergulden Druyff' aent

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 122