128 straat, moet gezocht worden naar het huis aan dezelfde zijde, waaruit Kruisstraat 45 is voortgekomen. In het reeds genoemde Kohier van de Tiende Penning van 1543 wordt aan de oostzijde van de Kruisstraat als derde huis ten noorden van 'de Bellaert' genoemd het perceel 'de Gulden Valck', bewoond door Hendrick van Antwerpen, waard. Van dit huis zijn ook reeds oudere vermeldingen, zij het ook niet als herberg, in transportakten aangetroffen, nl. van janu ari 1491 47, november 15 0 6 48 en januari 1530 49, waarin ge sproken wordt van de huizinge met erf (in de laatste akte ook met stalling), geheten 'de Gulden Valck' (in 1506 alleen 'de Valck'), achter strekkende aan Sint Jansmuur of Sint Jans- camer. Dit is blijkbaar het terrein, waarop ook de door Claes van der Laen in 1562 aan de Bisschop verkochte huizen in de Wijngaardstraat lagen, want Cornelis van der Laen Ger- ritsz. had deze op 3 januari 1547 aangekocht50 met als be lending aan de achterzijde 'Henrick waert in de Valck en den convente van St. Jan'. Op 13 november 1574 transporteert Machteld Dirricsdr., weduwe van Hendrick Willemsz., aan haar zoon Willem Hendricsz.'de Vergulde Valck' voor 2600 Kar. gld. 51. Op 31 december 15 8 2 52 koopt Mr. Jan van Zuyren, oud-burge meester, 'des Bisschops vervallen huys en erff' in de Wijngaard straat 'mette Proostdye', zijn ingang hebbende door een poort in dezelfde straat, met al het erf, behalve wat aan 'Willem in de Valck' is verkocht. Het terrein van 'de Valck' blijkt zich naar het zuiden te hebben uitgebreid, want in de reeds genoemde belastbrief van 'de Bellaert' van 15 juli 1593 wordt 'Elsken in de Valck' als belending aan de achterzijde genoemd. Bij 'de Valck' was dus getrokken, wat in de vroegere akten betreffende 'de Bellaert' aangeduid was als 'erf van de Bisschop of 'de Bisschops huyzinge eertijts'. Genoemde Elsken was Elsgen Cornelis- dr., weduwe van Willem Hendricsz. in de Valck, voorkomend als belending ten oosten in de transportbrief van 3 februari 1595 voor de waard van 'de Bellaert'. In de belastbrief van 8 december 1603 ligt de 'stallinge der huyzinge van de Valck'

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 130