129 achter 'de Bellaert'. De achteruitgang van 'de Bellaert' als herberg in het begin van de 17de eeuw kon dus wel zijn oor zaak hebben in de opkomst en bloei van de concurrerende herberg 'de Valck'. Een attestatie van 16 september 1629 53 geeft ons weer de naam van de toenmalige waard in 'de Vergulde Valck', een zekere Roelant van Clarenbeeck, vermoedelijk dezelfde die in het Verpondingsregister van 1628 als eigenaar van het derde huis ten noorden van 'de Bellaert', dan het huis van Cornelis Quakel, aan de oostzijde van de Kruisstraat, onder de naam Roelant trompetter voorkomt. Roelant van Clarenbeeck is in de Grote Kerk begraven op 13 december 1642. Zijn nalatenschap werd op 9 juli 1643 gedeeld door zijn kinderen, te weten zijn zoon Wouter en zijn dochters, Johanna gehuwd met Cornelis Calantius, brouwer in 'de Swaenhals', Metgen echtgenote van Dirck Glaude te Amsterdam en Catharyna, die met Mattheus Calantius was getrouwd. De huizinge en herberg 'de Valck' in de Kruisstraat 'mitsgaders stallinge, schuyre, erve ende werve met alle appendentien ende dependentien vandien', door Roelant van Clarenbeeck bewoond en gebruikt, werd hierbij toebedeeld aan de echtgenoten van de oudste en jong ste dochter, Cornelis en Mattheus Calantius, en geschat op de waarde van 16125 Kar. gld. 54. Cornelis Calantius, brouwer en substituut-officier, en zijn zoon (sic!) Mattheus Calantius, herbergier in 'de Vergulde Valck', hebben op 30 mei 1640 een hypotheek van f 5320,genomen op de huizinge, stalling en erf van 'de Vergulde Valck' in de Kruis straat, door Mattheus Calantius bewoond en gebruikt, te gen een jaarlijkse rente van f 150,55. Cornelis Calantius had in 1640 de brouwerij 'de Swaen hals' aan de oostzijde van het Spaarne tezamen met Loth Schout gekocht. Hun compagnieschap werd op 29 juli 1649 beëindigd56 en op 6 september d.a.v. hebben Cornelis Calantius als man van Johanna van Clarenbeeck en Mattheus calantius als weduwnaar van Catharyna van Clarenbeeck de huizinge en herberg 'de Valck' met stalling,

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 131