132 mitsgaders het kleine huis 'daartoe specterende', benevens alle behangselen en glasgordijnen in het grote huis, van wat stoffen die ook mogen zijn, alsmede alle schilderijen aan de zolder van de grote zaal, gelijk mede de stoelen en het tafel kleed aldaar zijnde, de beelden in de nissen in het voorhuis en de gang, de beelden, pedestallen' en potten in de tuin alsook de schilderingen in de prielen. De verkoper zal het huis aldus binnen vijf jaar opleveren, mits de koper alsdan de gehele koopsom, groot 30.000 Kar. gld. met alle verdere onkosten zal hebben voldaan 66. De nieuwe eigenaar, Mr. Mattheus Steyn, behoorde tot een Haarlems regentengeslacht (zijn vader was Hugo Steyn, vroedschap en secretaris van Haarlem) en heeft zelf vele aan zienlijke ambten bekleed. Hij werd vroedschap in 1642, vele malen schepen tussen 1645 en 1654 en was ook ettelijke malen burgemeester tussen 1653 en 1677. In het jaar 1652 was hij lid van Gecommitteerde Raden en ontvanger der gemenelands- middelen en in 1677 zien wij hem benoemd tot Bewindhebber van de Westindische Compagnie. Hij was 4 februari 1642 ge huwd met Maria van Napels en overleed op 27 februari 1680. Zijn weduwe leefde nog tot 1692. Met hun nalatenschap hebben zich echter moeilijkheden voorgedaan, althans deze werd bij akte van Schepenen van 30 juni 1695 gesteld onder sequester en de curator kreeg opdracht om alle goederen te gelde te maken. Deze, Mr. Remees Floris van Sanen, ver kocht op 3 maart 1696 6' het kleine huis aan Adriaen van Gellinkhuysen voor 1395 Kar. gld., op voorwaarde dat de schutdeur, die de kelder van dit huis afscheidde van het kabi net van het grote huis, op vermaan van één van beide eige naars zou moeten worden toegemaakt. Op 14 november d.a.v. werd aan de zoon van de erflaters, Mr. Johan Steyn, voor 15250 pnd. het grote huis overgedragen, beschreven als een huis, erf en tuin, koetshuis en paardenstal in het beste van de Kruisstraat. Ook in deze akte is de voorwaarde over de schut deur opgenomen. In de overdracht zijn begrepen alle kamer behangsels, als goudleer in de 'zijdcamer', lakenbehangsel in de grote zaal, goudleer in de eetzaal, behangsel op de boven-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 134