133 kamer over de tuin, alsook op het kamertje boven de keuken, de behangsels op de kamer boven het voorhuis, met alle de schilderijen aan de zolders en schoorstenen, evenals de schil deringen in de nissen in het voorhuis en de gang, de aanrecht- banken in de keuken en de beelden en 'pedestallen', zowel van lood als van steen. Hieruit blijkt wel, hoe rijk dit huis reeds was ingericht. Mr. Johan Steyn was de enige nagelaten zoon van Mr. Mattheus Steyn en Maria van Napels; een oudere broer Hugo was jong gestorven. Johan was geboren 18 februari 1649 en zijn loopbaan begonnen als secretaris der stad in 1678. In 1694 kwam hij in de Vroedschap; het schepenambt vervulde hij tussen 1698 en 1703, terwijl hij van 1695 1697 fungeerde als gecommitteerde ter admiraliteit. Hij overleed op 25 november 1708 en werd op 30 november d.a.v. begra ven in de Grote Kerk. Zijn eerste echtgenote was Jacoba Elemans uit Leiden (gehuwd 1674); in 1695 hertrouwde hij als weduwnaar met Maria de Vos uit Amsterdam, weduwe van Daniel Cherisy. Het was na het overlijden van deze Maria de Vos, weduwe van Mr. Johan Steyn, dat de executeurs van haar testament en beheerders van haar nalatenschap op 26 april 1721 het grote huis in de Kruisstraat verkochten aan Mr. Cornelis Sylvius 68, raad en oud-burgemeester van Haarlem. Het werd in de transportbrief beschreven als een huis en erf, voor zien 'van seer veele royale onder en boven vertrecken en voorts met alle bedenkelyke commoditeyten, mitsgaders ook met een grote lughtige thuyn en een groot nieuw orangehuys, alsmede ook met een sterke en welgemaakte stallinge voor ses paarden, met koets en wagenhuys'. De voorwaarde over de tussendeur tussen het kabinet van dit huis en de kelder van het ten noorden hiervan gelegen huis, zijnde toen van de weduwe van Johannes Munter, bleef gehandhaafd, maar komt in latere transporten van dit huis niet meer voor. Ook was bepaald, dat het licht (venster) van haar kelder uitkomen de op de plaats van het thans verkochte huis onbelemmerd moest blijven. Het erf met stal en koetshuis achter het huis

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 135