141 Natuurlijk is bij de verandering van de bestemming het een en ander aan het interieur gewijzigd, waarvan, gezien de be schrijvingen van 1679 en 1696, bij de verbouwing door Mr. Cornelis Sylvius veel gehandhaafd blijkt te zijn. Maai ook thans vinden wij nog steeds de nissen in voorhuis en gang met de beelden, zijnde putti's met bloemguirlanden e.d. m stuc, terwijl ook het plafond aldaar prachtig met figuren en orna menten versierd is. Een mooi stucplafond is eveneens nog te vinden in de voormalige grote zaal op de noord-oosthoek van het huis, waarin ook nog fraaie deuren, een beschilderde schoorsteen en bewerkte spiegels aanwezig zijn. Verscheidene andere vertrekken bezitten ook nog mooie oude spiegels en plafonds met stucwerk, maar van de oude behangsels is mets meer over. Het trappenhuis, hoewel gemoderniseerd is nog intact en in de balustrades ziet men nog de oude voimen. De achtergevel van het huis heeft ook een sierlijk bewerkte middentravee en een mooi dakvenster daarboven, terwijl dc gootlijst gesteund wordt door enige ornamenten. Van de prachtige tuin is echter niets overgebleven, al staan op het erf nog enkele grote bomen. Het is trouwens voor een groot deel in beslag genomen door lage gebouwtjes en loodsen, zo wel aan de noordzijde als aan de zuidzijde op de plaats van het vroegere huis C 771 (wijk VI 173). Aan de oostzijde strek ken deze bijgebouwen zich nog uit tot de huizen van de Lange Wijngaardstraat; de achterzijde van het Politiebureau grenst inderdaad aan de grote binnenplaats, die nog steeds een uit gang heeft in de Pieterstraat. Deze bijgebouwen zijn meren deels in gebruik bij het Energiebedrijf. Het mag echter toch gelukkig genoemd worden, dat dit huis thans eigendom is van de gemeente Haarlem, die, zo al de verschillende vertrekken wel ontluisterd zijn door hun gebruik als kantoorlokalen, toch in staat is te waken voor het behoud van het oude schoon, zowel van binnen als van bui ten. De nobele voorgevel zal aldus, naar wij hopen, nog lang een sieraad voor de Kruisstraat zijn. G. H. Kurtz

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 143