145 gevens. De klein gedrukte getallen in de tekst verwijzen naar zijn „Aanvullingen" uit 1910. Uit een koopacte van het jaar 1655 23 vernemen wij, dat het gehele huidige terrein van het Vrouwe- en Antonie Gast- huys toen reeds in één hand was, behoudens de hoek tussen Franekersteeg en Klein Heiligland, waarop twee huisjes aan 't Klein Heiligland gelegen waren (nog altijd loopt aan de Zuidzijde van het hofje de nu naamloze Franekerpoort of -steeg). Bovendien behoorden tot het bezit nog twee huizen, grenzende aan de achterzijde van het hoofdgebouw, welke later in andere handen overgingen en bij onze verdere be schouwing niet van belang zijn. Dat hoofdgebouw werd in 1648 „volbouwt" voor Pieter Joosten Bogaert, zeepzieder te Haarlem, „ter plaetse daer te vooren geen huys en heeft gestaen", (kohier van de Nieuwe Getimmerten). Zijn wapen prijkt weer in de cartouche bo ven de voordeur, nadat het vele jaren door dat van Coymans overdekt was geweest. In 1653 wordt bij de verkoop van een huis aan de Grote Houtstraat een acte opgemaakt, waarin over dit pand vermeld wordt „Achter streckende aen 'thoffgen van Pieter Joosten Bogaert". Nergens vond ik vermeld wie de stichter van dat hofje is geweest. Heeft Bogaert dit zelf achter in zijn tuin opgericht? Werd het uit liefdadigheid gesticht of hebben besloten ligging en bouworde („rontomme de schoone plaetse") de benaming van „hofje" bepaald? Wel licht is 't één zowel als 't ander het geval. Dank zij de acte uit 1655, toen de weduwe Dorothea Coymans-Berck, vrouwe van Alblasserdam, het gehele per ceel kocht van de erfgenamen van wijlen Joost Cromme- lingh, kunnen wij ons een voorstelling maken van de toenma lige situatie: „eerstelijcken een groot, schoon, nieuw, sterck welbetimmert huys metten erve" (het huidige hoofdgebouw), „alsmede de thuyn, belent aen de Zuytsijde Huybert Theunisz ende de stege" (bedoeld is de Franekersteeg), alwaer desen coper sal vermogen te stellen een deure, omme aldaer een uytgangh te hebben" enz. (In de oude muur langs de Fi anekersteeg be-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 147