149 vond de grote opruiming plaats in 1787, toen het Vrouwe- en Antonie Gasthuys, dat slechts voor 9 vrouwen plaats behoefde, er gevestigd werd. Het grote huis met de zijvleugels bood daar toe voldoende ruimte. Wij konden dus vaststellen, dat het huidige hoofdgebouw zijn zijvleugels omstreeks 1730 heeft gekregen. Daarbij moes ten de zijramen ten dele door de aanbouw vervallen, hetgeen thans in de Regentenkamer nog goed te zien is. De restauratie, welke in 1961 begon en in 1962 door aannemer J. C. Cramer voltooid zal worden, brengt de gebou wen weer in prima staat. Wegens de ongunstige financiële staat van het hofje moest worden afgezien van een restauratie die tevens de uiterlijke schoonheid zou verhogen. Een hofje, dat reeds vele jaren van een klein kapitaal, belegd in 2f% rente dragende Staatsobligaties, moet rondkomen, is voorwaar geen binnenvetter. Sinds heugenis versterkte geen legaat meer de schier ledige kas. Aangezien het Vrouwe- en Antonie Gasthuys, ondanks de overheidssubsidies, zelf 30% der restauratiekos ten moet dragen, waren regenten genoodzaakt een bijzonder zware verplichting op zich te nemen, toen zij de hoognodige restauratie niet langer meenden te mogen uitstellen. V erder uitstel zou de restauratiekosten, welke nu ongeveer f46.000, vergen, in versneld tempo doen stijgen. Belangrijke onderdelen der restauratie vormen de beschie ting van alle kappen, het aanbrengen van loden goten, van een schoorsteen en sanitair in de opzichterswoning en voor zieningen aan muren. De regentenkamer zal door het herstel der muren weer een luisterrijk 17de eeuws vertrek zijn, waai- aan de balken-zoldering en de 18de eeuwse schouw met re gentenstuk van Wijbrand Hendriks (destijds zelf regent) een bijzonder karakter verlenen. Enig oud bezit van het hofje, w.o. een balpoottafel en een Sint-Antonius beeld, alsmede ver scheidene recente aanwinsten (ten dele in bruikleen) brengen iets van de oude glorie in dit voorname herenhuis terug, waar toe ook de uitzonderlijk fraai betegelde oude keuken nog me dewerkt. Regenten blijven de hoop koesteren, dat ook het exterieui

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 151