JANSSTRAAT 85, HET JOHEZHUIS De aanleiding tot het schrijven van dit artikel vond ik in de eerste plaats in de onlangs gereedgekomen restauratie van de zuidelijke helft van het huis Jansstraat 85, dat thans toe behoort aan de Grafische Inrichting Johannes Enschede en Zonen N.V. Hierbij kwamen 15de eeuwse schilderingen op het houten skelet aan het licht, die op vroegere aanzien lijke bewoners wezen h J. A. G. van der Steur zegt in zijn 'Oude Gebouwen in Haarlem' (Haarlem 1907), nr. 446, dat het omstreeks 1770 gebouwd zou zijn voor Mr. Librecht Jacob Hooreman 2. Volgens Allan behoorde het in 1877 toe aan Mr. F. L. Willekes Macdonald en bestond het uit twee, tot één geheel verenigde, gebouwen, welke gezien het metselwerk een eeuw in ouderdom verschillen. Hij hee t echter geen oudere papieren dan uit 1813 gehad Korte tijd later kreeg ik te maken met een tekening van Pieter Jansz. Saenredam uit 1629 in het 'Album Amico- rum' van Petrus Scriverius, waarop men in het begin van de Jansstraat bij de Grote Markt een merkwaardig hoog gebouw met een vierkante toren ziet4. Dit alles prikkelde in hoge mate mijn nieuwsgierigheid. Ik stelde daarom een onder zoek in om te weten te komen, of Jansstraat 85 misschien het huis was geweest, dat Saenredam afbeeldde. Daarbij ont dekte ik zoveel interessante gegevens, dat ik U deze hierbij ten dele wil voorleggen. Wij zullen beginnen met 1543, wanneer volgens het Kohier van de Tiende Penning van de huizen en erven (Alge meen Rijksarchief) het zuidelijke deel van het tegenwoordige Jansstraat 85 samen met het tegenwoordige 87 en 8/ rd 'toebehoort aan Claes van Huessen, die behoorde tot een bekend Haarlems regeringsgeslacht uit de 15de en lbde eeuw. Zelf was hij herhaaldelijk schepen en burgemeester; zijn grootste vermaardheid verwierf hij evenwel in 1539, toen hij van de toenmalige heer van Brederode verlof kreeg de reeds bestaande 'Groote Beeck' uit te graven tot de Huessens-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 153