156 die op 13 november 1679 tot lid van de vroedschap gekozen was en die het nog tot schepen en burgemeester zou brengen. Hij werd op 18 april 1649 gedoopt als zoon van Abraham Pietersz. Baas en Maritie Cornelis. Door zijn huwelijk met Brechteland van den Hove, dochter van Hendrik van den Hove, schepen, en van Henrica Verbeek, was hij doorgedrongen in de regentenaristocratie. Na zijn dood op 1 januari 1704 bleef zijn weduwe en vervolgens zijn onge trouwde dochter Brechteland Baas in ons huis wonen. De laatste transporteerde het op 7 november 1743 aan haar nicht Helena Hendrina van der Sprangh 'A Deze was namelijk de dochter van haar oudste zuster Geertruyd Baas, uit haar huwelijk met Jacobus van der Sprangh, schepen, s chout, burgemeester en gecommitteerde ter admiraliteit. Zelf huwde Helena Hendrina met haar neef Jan van Ghemmenich, zoon van Willem van Ghemmenich en Maria van der Sprangh. Uit een procuratie van 14 juni 1702 leren wij, dat Hendrik, Jacobus en de kinderen van Maria van der Sprangh erf genamen waren van Pieter van der Sprangh, die als super- carga in dienst van de W.I.C. overleden was, zodat de Van der Spranghs vermoedelijk hun vermogen in de handel op Westindië verworven hadden19. Na het overlijden van Jacobus van der Sprangh had op 19 augustus 1715 de boedelscheiding plaats tussen Engeltje Hugaert, zijn we duwe, en de voogden van Helena Hendrina van der Sprangh, uit wier huwelijk één dochter, Brechteland van Ghemmenich, geboren werd 20. De laatste huwde op haar beurt 22 november 1744 Mr. Zacharias Steenis, commis saris van de Kleine Bank van Justitie 21. Als zoon van Johan Steenis, burgemeester van 's-Gravenhage, en diens tweede vrouw Anna Cornelia de Swart stamde deze niet uit een Haarlemse regentenfamilie, maar het verzetten van de wet door stadhouder Willem IV op 13 januari 1749 bracht hem in de vroedschap, nadat hij een jaar eerder reeds schout ge worden was. Hun enige dochter, Anna Cornelia, zou op 24 augstus 1766 huwen met Mr. Librecht Jacob Hooreman, die te Masulipatnam in India geboren was als zoon van Mr.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 158