162 Republiek. Op een „bruilofts kliekje", zoals hij het zelf noemde, had hij van het op handen zijnde vuurwerk op Elswout gehoord, en met niet veel minder dan een stuk in zijn kraag, was hij samen met ,,eenige baldaadige persoonen" de mulle zandweg van Overveen naar Kraantje-Lek ingelopen. Daar aangekomen begon hij onverhoeds met zijn knuppel om zich heen te maaien en hij velde daarbij verscheidene mensen die naar het vuurwerk in de verte stonden te kijken. „De hospes (waard) van 't Kraantje Lek, wanneer deselve de rusie en 't geweld wilde stillen, heeft slaagen met een kneppel bekoomen en deszelfs huisvrouw in de toonbank zittende, kreeg een slag met een kneppel op het hoofd, waar door dezelve geheel buiten kennis is geraakt en uit de toonbank tot naar agteren in 't huis heeft moeten worden gedraagen". Bij het verlaten van de herberg vloerde Smits en passant nog een man die later daarbij ernstig letsel bleek te hebben opgelopen. Buiten gekomen heeft hij, door het dolle heen, met zijn rotgenoten 'twee mans en twee vrouwspersoonen, welke zig in 't duyn niet verre van Kraantje Lek hadden nedergezet, aangevallen en met kneppels geslagen'. Vanzelf sprekend geraakten de beide vrouwen daarvan 'genoegzaam in zwijm'. Eén van hen wist weg te komen. De razende troep met Smits aan het hoofd zette de achtervolging in. De vrouw was spoedig 'aangegreepen en in zeeker rieten huisje nabij Kraantje Lekgebragt, alwaar dezelven toen gemelde vrouws persoon op den grond hebben gegooit en haar tot schandelijke conversatie hebben gedwongen, vergezeld van herhaalde bedrijgingen dat hij (Smits) haar (welk een fijne nuance) zoude doodslaan of vermoorden indien zij hem niet te willen was'. De vrouw werd tenslotte aan haar lot overgelaten en men ging op zoek en vond een nieuw slachtoffer: 'een vrouw van Haarlem'. Ook haar ging de bende te lijf. 'Muts en hoed werden haar van het hoofd gerukt' en ze werd 'gestompt en gestooten'. Na zich losgerukt te hebben, zette ze het op een lopen in de richting van Overveen. Op de hoek van de Ramp laan en de Elswoutslaan, bij de herberg 'Het Bruine Paard',

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 164