AANVULLING OVER DE HAARLEMSE PAKKERS Naai aanleiding van mijn artikel „Achter een oude gevel steen in het vorige Jaarboek (1960) maakte mevrouw Dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus mij opmerkzaam op een lijstje van 10 september 1604 in de Burgemeestersreso- lutiën, noemende personen, die te Haarlem „packen voor geitals laatste wordt daarop vermeld Mary Vogels wonende in de Schagchelstraat, de enige trouwens in die straat. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat het in mijn artikel behandelde huis met de gevelsteen in deze straat toen al een pakkerij en het woonhuis van Mary Vogels was en dat óf zij naar de vogel in de gevelsteen is genoemd óf de vogel in de gevelsteen zijn ontstaan aan haar naam heeft te danken. In de Schepentrouwboeken komt omstreeks die tijd twee maal een Maiken de Vogel voor, nl. op 20 januari 1591 als jongedochter van Cortrijcke, huwende met Carel Pil, jongeman van Mechelen, en op 18 januari 1594 als jonge- dochtei van Isegem, huwende Jan Heymans, jongeman van Haarlem. Ook vestigde mevrouw Greup mijn aandacht op de ver melding van de naam van Anthony Charles, damast- en lijnwaadpakker in de Schagchelstraat, in een burgemeesters- lesolutie van 11 oktober 1765, waarbij een request werd afge wezen van Maria van Wijk, weduwe van Salomom Crul, de buurvrouw van deze Charles. In het request, dat is op genomen onder de Ingekomen stukken, beklaagt zij zich over het lawaai en de hinder van het bedrijf van haar buur man „in een besloten kamertje van een klijn bestek in zijn woonhuis", terwijl „notoirlijk" is, dat „de pakkerije van lij- waaten en bonten om de kracht en 't geweld, waarmede hetzelve moet geschieden" een werk is, dat alleen in een pakhuis kan en behoort plaats te vinden, zoals dat ook ge-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1961 | | pagina 166